Jak przypomina portal "Super Express", z danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że marcu tego roku inflacja osiągnęła poziom 11 procent. Drożyzna mocno daje się we znaki wszystkim, choć szczególnie dotkliwa okazuje się dla seniorów, z których wielu i bez niej miało problemy z domknięciem domowego budżetu. Wysoka inflacja odbije się bezpośrednio na wysokości przyszłorocznej waloryzacji rent i emerytur.

Ile może wynieść waloryzacja świadczeń w marcu 2023 roku?

Inflacja mocno daje się nam we znaki. Coraz mniej możemy kupić za kwotę, jaką mamy w portfelu. Spadek wartości pieniądza ma wynagrodzić seniorom coroczna waloryzacja świadczeń. Na jej wysokość, poza inflacją wpływa na nią także wzrost wynagrodzeń Polaków. Dane GUS-u wskazują, że obecnie płace Polaków wzrosły o 11,7 proc., a inflacja wyniosła w marcu 11 proc.

Pieniądze/YouTube @Aktualności 360
Pieniądze/YouTube @Aktualności 360
Pieniądze/YouTube @Aktualności 360

Z obecnych danych łatwo wyliczyć, że wskaźnik może wynieść 13,34 proc. W przypadku seniorów pobierających świadczenie w minimalnej wysokości (1338,44 zł brutto) oznaczałoby wzrost świadczenia o 178,55 zł. Po podwyżce minimalne świadczenie będzie wynosiło 1516,99 zł brutto.

Im wyższe świadczenia pobiera senior, tym na większą podwyżkę może liczyć. Dla seniorów pobierających emeryturę 2000 zł brutto zyskają 276 zł brutto. Seniorzy z emryturą 3000 zł brutto zyskają 400 zł brutto co miesiąc. Emeryci pobierający świadczenie w wysokości 5000 zł brutto otrzymają po waloryzacji o 534 zł brutto więcej.

Pieniądze/YouTube @Flexin
Pieniądze/YouTube @Flexin
Pieniądze/YouTube @Flexin

Szczegółowe wyliczenia wysokości świadczeń po waloryzacji znajdziecie tutaj.

Myślicie, że wskaźnik waloryazacji zostanie na tym poziomie, czy może będzie jeszcze wyższy?

To też może cię zainteresować: Do niecodziennej sytuacji doszło w jednym z polskich kościołów. W trakcie mszy duchowny zaskoczył wszystkich

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Michał Szpak po raz kolejny zaszalał. Gwiazdor po raz kolejny zaskoczył wszystkich. Co zrobił

O tym się mówi: Pilna zbiórka finansów na pomoc Ukraińskim Obrońcom. Stowarzyszenie My50+ działa bez odpoczynku