Jak podaje portal "Radio Zet", prezydent Andrzej Duda jest politykiem, który cieszy się największym zaufaniem wśród Polaków. Na podium znalazł się również premier Mateusz Morawieckie, a także prezydent stolicy Rafał Trzaskowski.

Tym politykom ufamy najbardziej

Z sondażu przeprowadzonego przez IBSP dla portalu "Stan Polityki" wynika, że obecnie największym zaufaniem cieszy się prezydent Andrzej Duda. Takiej odpowiedzi udzieliło 39,74 procent ankietowanych. Premiera Mateusza Morawieckiego wskazało 34,11 procent badanych. Zaufanie na poziomie 33,87 procent uzyskał Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Co ciekwe, tuż za podium uplasował się Jarosław Kaczyński, zaufanie wobec którego, deklaruje 24,82 procent biorących udział w badaniu respondentów. Dalsze miejsca zajęli przewodniczący Platformy Obywatelskiej Donald Tusk (24,41 proc.), Szymon Hołownia (21,31 proc.), Zbigniew Ziobro (15,86 proc.), Władysław Kosiniak-Kamysz (14,68 proc.), Michał Kołodziejczak (13,33 proc.), Krzysztof Bosak (10,04 proc.) i Włodzimierz Czażasty (21,31 proc.).

Wojna na Ukrainie wpływa na zaufanie polityków

Jak wskazują obserwatorzy, wzrost zaufania obserwujemy wśród polityków, którzy najmocniej angażują się w sprawy Ukrainy. Największe korzyści odnosi prezydent Duda, któremu przybyło 11,1 punktów procentowych względem rankingu publikowanego przed dwoma miesiącami.

W przypadku premiera Morawieckiego także widać duży wzrost - poparcie urosło szefo rządu o 8,5 punktów procentowych. 4 punkty procentowe więcej ma obecnie Jarosław Kaczyński. Dla porównania, w przypadku prezydenta Trzaskowskiego jest to wzrost o niecały punkt procentowy.

Zdaniem prezesa Ogólnopolskiej Izby Badawczej Łukasza Pawłowskiego, jest to chwilowy trendy, który jest wynikiem wojny na Ukrainie i "efektem gromadzenia się wokół flagi, ale oznaki reagowania społeczeństwa na zmianę tematów dominujących w debacie publicznej".

Co sądzicie o wynikach sondażu?

To też może cię zainteresować: Leszek Miller zdradził, jak przebiegło pierwsze spotkanie i rozmowa z Putinem. Jego słowa niepokoją

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Krzysztof Jackowski zdradził, co czeka Polskę i Polaków. Czy mamy powody do obaw

O tym się mówi: Kolejna zapowiedź Dmitrija Miedwiediewa obiegła media. Zapowiada "denazyfikację" legionu cudzoziemskiego, gdzie służą również Polacy