Ukraińskie władze odzyskały sojusznika Putina, Wiktora Medwedczuka, parę miesięcy po tym, jak wymknął się z aresztu domowego na starcie rosyjskiej inwazji.

Schwytany aresztant polityczny. Ubrany był w ukraiński mundur

Medwedczuk, który obstaje, iż rosyjski prezydent jest ojcem chrzestnym jego córki, został w ubiegłym roku umieszczony w areszcie na Ukrainie pod zarzutem zdrady stanu. Zbiegł w lutym.

Po jego zatrzymaniu przez służby bezpieczeństwa, ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski ujawnił we wtorek zdjęcie Medwedczuka w kajdankach i ukraińskim mundurze wojskowego na swoich profilach na mediach społecznościowych, sugerując, że został ponownie schwytany.

„Dzięki [Ukraińskiej Służbie Bezpieczeństwa] przeprowadzono operację specjalną. Bardzo dobrze!" Zełenski napisał. „Szczegóły później. Chwała Ukrainie!"

Oskarża się go o sponsorowanie prokremlowskich separatystów w Donbasie i przywłaszczanie zasobów narodowych na Krymie po rosyjskiej aneksji w 2014 roku, jak podaje "Super Express".

Medwedczuk jest przywódcą ukraińskiej partii politycznej Platforma Opozycyjna – Za Życie. Ruch jest odbierany przez opiniodawców jako najokazalsza prorosyjska partia polityczna na Ukrainie.

Zagraniczne media donoszą, że partia jest postrzegana jako prawdopodobna grupa polityków do stworzenia przychylnego Kremlowi marionetkowego rządu, jeśli agresja Rosji na Ukrainę się powiedzie. Medvedchuck zna Putina od ponad 20 lat, wiele razy bywa w jego daczy w Soczi, donosi prasa.

O tym się mówi: Czternaste emerytury zbliżają się wielkimi krokami. Co należy wiedzieć

Zerknij: Noworodek znaleziony w oknie życia w jednym z polskich miast. Dziewczynka została przewieziona do szpitala

Nie przegap tego: Najpiękniejsze fryzury dla kobiet po 40 roku życia do przetestowania na lato 2022 roku. Każda pani znajdzie cos dla siebie