Jak przypomina portal "Interia", rosyjscy żołnierze pojawili się w Czarnobylu w pierwszych dniach wojny. W trakcie okupowania terenów elektrowni jądrowej, Rosjanie wykazali się wyjątkową głupotą, czego dowody wciąż znajdowane są na tym terenie. Eksperci nie mają wątpliwości, że wycofująca się rosyjska armia zabrała ze sobą nie tylko jeńców, wojenne łupy, ale także niebezpieczny radioaktywny pył.

Skrajne szaleństwo

Jak wynika z informacji ukraińskich władz, rosyjscy żołnierze od 24 lutego okupowali teren elektrowni atomowej w Czarnobylu. Wycofali się z jej obszaru dopiero 31 marca. W tym okresie dopuścili się złamania wszelkich możliwych zasad bezpieczeństwa obowiązujących na tym szczególnym obszarze.

Po tym, jak rosyjskie wojsko opuściło teren Czarnobyla, na miejsce wkroczyły ukraińskie służby wyposażone w odpowiednie mierniki. Z przekazanych przez nich informacji wynika, że w pomieszczeniu, które zajmowali rosyjscy żołnierze, poziom promieniowania był wyższy niż powinno. Wcześniej było tu bezpiecznie.

Jak wskazuje Ihor Ugolkov, żołnierz sił ukraińskich, przebywanie w tym miejscu przez długi czas stanowi realne zagrożenie dla zdrowia. Wzrost promieniowania ma być wynikiem kurzu i pyłu, jaki na sobie przenosili przychodzący tu rosyjscy żołnierze. Przynoszony była na butach z Czerwonego Lesu, który uchodzi za najbardziej skażone miejsce nie tylko w Czarnobylu, ale i na świecie.

Czarnobyl/YouTube @The Sun
Czarnobyl/YouTube @The Sun
Czarnobyl/YouTube @The Sun

Działania na skażonych obszarach

Nagrania z dronów, jakie wykonali Ukraińcy, pokazują, że rosyjscy żołnierze robili na obszarze Czerwonego Lasu okopy, a to właśnie w glebie znajduje się największa liczba radioaktywnych cząstek. Oględziny skrzynek z prowianetem, pozostawionych przez Rosjan, wskazała, że promieniowanie na nich jest 50 razy większe niż naturalnie.

"To naprawdę szaleństwo" - powiedział w rozmowie z dziennikarzami CNN ukraiński minister energetyki Herman Galushchenko. Jak dodał, rosyjskich żołnierzy przebywających na tym terenie czeka powolna śmierć, także ze względu na fakt, że skażeniu uległ cały ich sprzęt.

Rosyjskie wojska w Czarnobylu/YouTube @Jak zrobić, pobrać, usunąć?
Rosyjskie wojska w Czarnobylu/YouTube @Jak zrobić, pobrać, usunąć?
Rosyjskie wojska w Czarnobylu/YouTube @Jak zrobić, pobrać, usunąć?

Pojawiają się doniesienia, że jeden z żołnierzy rosyjskich zmarł, a wielu innych boryka się już z poważnymi problemami ze zdrowiem.

Co o tym sądzicie?

To też może cię zainteresować: Koszmarne plany Władimira Putina ujrzały światło dzienne. Tego rosyjski przywódca obawia się najbardziej

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Najpiękniejsze fryzury dla kobiet po 40 roku życia do przetestowania na lato 2022 roku. Każda pani znajdzie cos dla siebie

O tym się mówi: GIS ostrzega przed spożyciem popularnego produktu mięsnego. Każdy nabywca powinien się go pozbyć