Wielka Brytania próbuje zweryfikować doniesienia, że ​​Rosja użyła broni chemicznej w ataku na oblężone ukraińskie miasto Mariupol, poinformował w poniedziałek czołowy dyplomata Londynu.

Zachodni urzędnicy już wcześniej wyrażali obawy, że Rosja, widząc, że 24 lutego inwazja na sąsiada ściera się z przedłużającym się konfliktem, może uciec się do ekstremalnych środków, w tym broni chemicznej. „Informuje, że siły rosyjskie mogły użyć środków chemicznych do ataku na ludność Mariupola. Pilnie pracujemy ze wspólnikami, aby sprawdzić szczegóły” – napisała na Twitterze minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Liz Truss.

Czy Rosjanie użyli broni biologicznej?

„Każde użycie takiej broni byłoby bezduszną eskalacją tego konfliktu i pociągniemy do odpowiedzialności Putina i jego reżim”. Ukraiński prawodawca Ivanna Klympush powiedziała, że Rosja użyła „nieznanej substancji” w Mariupolu i że ludzie cierpią na niewydolność oddechową.

„Najprawdopodobniej chemiczna broń!” napisała na Twitterze.

W aplikacji do przesyłania wiadomości Telegram doradca burmistrza Mariupola napisał, że atak chemiczny „nie jest obecnie potwierdzony”. „Czekamy na oficjalne informacje od wojska” – napisał Petro Andryushchenko.

Najpierw, w poniedziałek ukraiński batalion Azow zapewniał, że rosyjski dron zrzucił „trującą substancję” na żołnierzy i cywilów w Mariupolu. Siła twierdziła także, że ludzie cierpią na niewydolność oddechową i problemy neurologiczne. „Trzy osoby mają wyraźne oznaki zatrucia bojowymi środkami chemicznymi, ale bez katastrofalnych konsekwencji”, powiedział potem przywódca batalionu Andrei Biletsky w wiadomości wideo na swoim osobistym kanale Telegram.

Oskarżył Rosjan o wykorzystanie broni chemicznej podczas strajku w dużym miejskim zakładzie metalurgicznym Azovstal. Strategiczny port umieszczony nad Morzem Azowskim Mariupol jest od tygodni oblegany, a siły ukraińskie uprzedzają o jego nieuchronnym upadku.

Sekretarz prasowy Pentagonu John Kirby ogłosił w poniedziałek wieczorem, że Waszyngton wiedział o doniesieniach o ataku chemicznym w strategicznym mieście, ale nie mógł potwierdzić.

O tym się mówi: Wielu wiernych zadaje sobie pytanie dotyczące Wielkiego Czwartku. Czy w tym dniu obowiązuje post

Zerknij tutaj: Mocne słowa Jarosława Kaczyńskiego w 12. rocznicę wydarzeń smoleńskich. “Czy będziemy nadal wolni, czy będziemy nadal żyli pod groźbą terroru”