Jak przypomina portal "Super Express", Niedziela Palmowa jaką w tym roku obchodzimy 10 kwietnia, poprzedza Wielki Tydzień. Wielu wiernych zastanawia się, czy tego dnia obowiązuje post? Podpowiadamy, jakie zwyczaje i obrzędy kultywowane są w Wielki Czwartek.

Przed nami Wielki Czwartek

W 2022 roku Wielki Czwartek wypada w 14 kwietnia. W kościele katolickim obchody tego dnia są wyjątkowe, podobnie, jak obchody całego Triduum Paschalnego. Wielki Czwartek - w przeciwieństwie do Wielkiego Piątku - nie jest dniem postnym, co oznacza, że nie trzeba w ten dzień wstrzymać się od jedzenia posiłków mięsnych, ani przestrzegać limitu trzech posiłków.

W Wielki Czwartek odprawiana jest uroczysta Msza Wieczerzy Pańskiej. Odprawiana jest ona w godzinach wieczornych i stnowi pamiątkę Ostatniej Wieczerzy, jaką Jezus Chrystus spożywał wspólnie z uczniami w Wieczerniku. Dzień ten nie zalicza się do świąt nakazanych, co oznacza, że nie ma obowiązku uczestnictwa w mszach świętych.

Kościół/YouTube @Niedziela Wrocławska
Kościół/YouTube @Niedziela Wrocławska
Kościół/YouTube @Niedziela Wrocławska

Pierwszy dzień Triduum Paschalnego stanowi w kościele katolickim pamiątkę ustanowienia dwóch sakramentów. Pierwszym z nich jest Eucharystia, drugim kapłaństwo. W godzinach porannych w katedrach odprawiana jest Masza Krzyżma. Nazwa ta wywodzi się od poświęcanego wówcza olejku, wykorzystywanego w trakcie namaszczenia chorych, a także sakramentów: bierzmowania, chrztu oraz święceń kapłańskich.

W Wielki Czwartek dochodzi do symbolicznego obmycia nóg, które jest powtórzeniem gestu Jezusa z Wieczernika. Myje się wówczas nogo 12 osobom - liczba ta odpowiada ilości uczniów obecnych w trakcie Ostatniej Wieczerzy.

Obrzęd mycia stóp/YouTube @Maskacjusz TV
Obrzęd mycia stóp/YouTube @Maskacjusz TV
Obrzęd mycia stóp/YouTube @Maskacjusz TV

Z czym wam kojarzy się Wielki Czwartek?

To też może cię zainteresować: Wielki jarmark wielkanocny wrócił do jednego z polskich miast. Do kiedy będzie można się na niego wybrać

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Premier Mateusz Morawiecki zwrócił się do rodaków z ważanym apelem. Sprawa dotyczy polskiej armii

O tym się mówi: Berlusconi zabrał głos w sprawie Ukrainy. "Jestem bardzo rozczarowany zachowaniem Putina, wydawał mi się człowiekiem zdrowego rozsądku"