Jak podaje portal "Radio Zet", rzecznik Pentagonu John Kirby ocenił szansę na wygraną Ukrainy w wojnie rozpętanej przez Rosję.

Wojna na Ukrainie nadal trwa

Rosja rozpoczynając wojnę na Ukrainie, liczyła, że skończy się ona zaledwie w 3. dni. Tymczasem Ukraina walczy już od ponad miesiąca i skutecznie stawia opór rosyjskiej agresji. W związku z niepowodzeniem pierwotnych założeń i braku możliwości zdobycia Kijowa, Rosja postanowiła skoncentrować się na wschodniej części Ukrainy.

NATO zdecydowało się wysłać na Ukrainę cięższy sprzęt (m.in. czołgi T-72 oraz wozy BWP-1). Mają one zostać wykorzystane w trakcie nowego etapu wojny, która będzie koncentrowała się teraz na wschodzie Ukrainy. Z kolei Pentagon, w oparciu o dotychczasowy przebieg wojny, wskazuje, że zaatakowana Ukraina ma realną szansę na zwycięstwo.

Zbombardowany szpital w Mariupolu/YouTube @ Guardian News
Zbombardowany szpital w Mariupolu/YouTube @ Guardian News
Zbombardowany szpital w Mariupolu/YouTube @ Guardian News

Pntagon o możliwym zakończeniu wojny

Kirby podkreśił, że dzięki wsparciu ze strony krajów NATO i przekazanego przez nie uzbrojenia wojskom ukraińskim udało się odprzeć wojska rosyjskie z Kijowa i okolic. Joe Biden wskazuje, że cały czas na Ukrainę płyną dostawy sprzętu i amunicji niezbędnej do obrony.

"W naszej ocenie Ukraina z pewnością może odnieść zwycięstwo w wojnie z Rosją, a wskazuje na to przebieg konfliktu, który obserwujemy każdego dnia" - przekazał rzecznik Pentagonu.

John Kirby/YouTube @Yahoo Finance
John Kirby/YouTube @Yahoo Finance
John Kirby/YouTube @Yahoo Finance

Zdaniem przewodniczącego Kolegium Połączonych Szefów Sztabów Sił Zbrojnych USA generała Marka Milley'a walki mogą toczyć się nawet przez kilka lat, nim uda się Ukrainie odnieść ostateczne zwycięstwo. Dodał, że wojna wytoczona przez rosję jest zagrożeniem dla pokoju nie tylko na kontynencie europejskim, ale na całym świcie.

Co sądzicie o prognozach Pentagonu?

To też może cię zainteresować: Bliscy Władimira Putina ponoszą konsekwencje jego decyzji. Co grozi jego córkom

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Ida Nowakowska opublikowała bardzo ważny wpis. Jego treść nie umknęła uwadze mediów. O co chodzi

O tym się mówi: Meteorolodzy zdradzają, jakiej aury możemy spodziewać się w święta Wielkanocne. Czy pogoda nas miło zaskoczy