Rosyjskie wojska naruszyły promieniotwórczą glebę w strefie wykluczenia elektrowni jądrowej w Czarnobylu, tworząc okopy i rozmieszczając miny w trakcie okupacji tego terytorium, jak donosi "o2".

Rosjanie naruszyli skażoną glebę w strefie wykluczenia?

Siły Moskwy przechwyciły kontrolę nad elektrownią – miejscem najcięższej katastrofy nuklearnej na świecie 25 lutego, jednak ukraińska państwowa firma jądrowa Energoatom powiadomiła niedawno, że wojska oddaliły się. Obecnie ukraińscy urzędnicy uprzedzają, że rosyjskie wojsko było w stanie wywołać zagrożenie radiacyjne.

Yevhen Kramarenko, szef agencji odpowiadający za strefę wykluczenia w Czarnobylu, stwierdził, że ma obawy, że żołnierze mogli przypadkiem odgrzebać skażoną ziemię, albowiem dostali 70-letni sprzęt wykrywający promieniowanie i mogli nie mieć świadomości niebezpieczeństwa. Kramarenko ogłosił w mediach, że mniej więcej 1500 rosyjskich żołnierzy przebywało w strefie wykluczenia i ma obawy, że ziemia mogła zostać przetransportowana do rejonu wokoło stolicy Kijowa przez rosyjskie środek transportu wojskowe, gdy się przemieszczali.

Dodał, że czołgi objeżdżające ten rejon być może „po drodze zebrały skażoną glebę i błoto”. Władze mają obowiązek teraz zweryfikować, czy w regionie nie ma odpadów radioaktywnych i promieniowania, albowiem może nastąpić „poważny problem radioaktywny”, dodał.

To nagranie z drona potwierdza doniesienia o rosyjskich okopach na terenie strefy wykluczenia.

O tym się mówi: Zdjęcie z filmu o Ani Przybylskiej trafiły do sieci. Dom wdowca po aktorce stał się planem zdjęciowym

Zerknij tutaj: Zdjęcie Michała Wiśniewskiego za kratami obiegło sieć. Do sytuacji odniósł się syn piosenkarza. Czy wokalista Ich Troje wpakował się w kłopoty