Zakomunikował Radzie Bezpieczeństwa ONZ, że cywile zostali uśmierceni, a rosyjskie czołgi zgniatały ludzi „dla przyjemności”. Przywołał do osądzenia winowajców w Norymberdze tak jak nazistów.

Wołodymyr Zełenski pokazał członkom ONZ makabryczne zdjęcia. Jego przemowa była opisem rosyjskiej zbrodni

Wstrząsające zdjęcia ciał spoczywających na ulicy w miejscowościach takich jak Bucha spowodowały napiętnowanie na całym świecie. Po wypowiedzi przez łącze wideo do Rady Bezpieczeństwa Zełenski zademonstrował graficzne wideo ilustrujące obrazy martwych Ukraińców, poniektórych spalonych i okaleczonych. „Rosyjskie wojsko szukało i celowo zabijało każdego, kto służył naszemu krajowi” – ​​zakomunikował. „Zabili całe rodziny, dorosłych i dzieci, a ciała usiłowali spalić”.

Rosyjski ambasador ONZ Wasilij Nebenzia napomknął, że nie ma potwierdzenia na wyrządzone przez rosyjskie wojska bestialstwa. „Po raz kolejny słyszeliśmy ogromną ilość kłamstw na temat rosyjskich żołnierzy i wojska” – oznajmił.

Potworności, które przytacza pan Zełenski, zawierają podcięte gardła, ucięte kończyny i kobiety gwałcone na oczach swoich dzieci. Mówił, że nie istnieje różnica między tym a działalnością terrorystów, z wyjątkiem tego, że Rosja jest członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przyzwał Radę Bezpieczeństwa ONZ do odsunięcia Rosji „aby nie mogła utrudniać decyzji o własnej wojnie” w trakcie przemowy wideo. Zełenski dodał także, iż siły rosyjskie dopuściły się na Ukrainie „najstraszniejszych zbrodni wojennych” od czasów II wojny światowej, dwa dni po tym, jak na ulicach Bucza pod Kijowem ujawniono nagrania zwłok.


źródło: YouTube/TVP Info

O tym się mówi: Pierwsza rocznica odejścia Krzysztofa Krawczyka. Jak wygląda jego miejsce spoczynku

Zerknij: Kardynał Gerhard Ludwig Müller dopuszcza ostateczny skutek samoobrony. Wszystko w kontekście Ukrainy