Jak przypomina portal "Interia", na początku marca cztery rosyjskie samoloty naruszyły szwedzką przestrzeń powietrzną. Do naruszenia doszło w okolicach Gotlandii. Poinformowano, że dwa z nich wyposażone były w głowice jądrowe.

Celowe działanie

Szwedzkie media informują, że dwa z czterych samolotów, ktore na początku marca naruszyły przestrzeń lotniczą kraju, miały na pokładzie broń jądrową. Do incydentu doszło 2 marca. Wówczas dwa bombowce rosyjskich sił zbrojnych bombowce Su-24 eskortowane przez myśliwce Su-27 naruszyły krótkotrwale przestrzeń powietrzną Gotlandii.

Szwedzkie siły powietrzne poderwały przeciwko nim dwa myśliwce Jas 39 Gripen. Szwedzka telewizja TV4 ocenia, że było to "celowe działanie, mające na celu zastraszenie Szwecji". Sytuacja wydawała się o tyle groźniejsza, że zaledwie kilka dni wcześniej zaczęła się rosyjska agresja na Ukrainę.

Samolot/YouTube @RadioGdansk
Samolot/YouTube @RadioGdansk
Samoloty/YouTube @RadioGdansk

Wojna na Ukrainie

Wojna na Ukrainie trwa już od ponad miesiąca. Od kilku tygodni obserwujemy ciągłe ataki na ludność cywilną. Szczególnie trudna sytuacja jest we wschodniej części kraju. Ukraiński sztab generalny donosi, że strona rosyjska ma przygotowywać "referendum" w obwodzie chersońskim. Jego celem miałoby być utworzenie separatystycznej republiki ludowej.

Przypomnijmy, stolica obwou Chersoń, jest jedynym dużym miastem, jakie udało się zdobyć rosyjskim wojskom. W czwartek 31 marca od godziny 10 miałoby obowiązywać zawieszenie broni w Mariupoli. Dałoby to szansę mieszkańcom miejscowości na ewakuację. Mało kto jednak wierzy w prawdziwość oświadczenia Rosji, która niejednokrotnie zapowiadła chwilowe wstrzymanie walki, którego nie dotrzymywała.

Zbombardowany szpital w Mariupolu/YouTube @ Guardian News
Zbombardowany szpital w Mariupolu/YouTube @ Guardian News
Zbombardowany szpital w Mariupolu/YouTube @ Guardian News

Co sądzicie o incydencie z rosyjskimi samolotami i szansach na utworzenie korytarza humanitarnego w Mariupolu?

To też może cię zainteresować: Przypuszczenia na temat planów Władimira Putina coraz bardziej przerażają. Czy znowu będą potrzebne maseczki

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Zaskakujące doniesienia na temat rozwodu Kasi Cichopek i Marcina Hakiela. Szykowali się do niego od dwóch lat

O tym się mówi: Rosyjscy żołnierze wykazują skrajną głupotę w strefie wykluczenia. Nikt się tego nie spodziewał