Jak podaje portal "ABC Zdrowie", w Stanach Zjednoczonych przybywa chorych zakażonych tajmniczym wirusem Heartland. Do tej pory zakażenia potwierdzono aż w jedenastu stanach. Przebiga ono z ciężkimi objawami, które mogą prowadzić do śmierci. Co ciekawe, jedną z konsekwencji zakażenia jest wystąpienie u zakażonych osób silnej alergii na mięso. Wirusem Heartland można się zarazić poprzez ukąszenie kleszcza.

Wirus Heartland

Odkleszczowa choroba wywołana wirusem Heartland nie jest zjawiskim nowym. W 2009 roku mówił o niej cały świat. Wszystko po tym, jak do placówki medycznej w stanie Missouri trafiło dwóch pacjentów z podobnymi objawami: biegunką, gorączką i bólami mięśni. Mężczyźni pochodzili z dwóch różnych miejscowości, oddalonych od siebie o niespełna 100 km.

Szpital/Youtube @CBC News: The National
Szpital/Youtube @CBC News: The National
Szpital/Youtube @CBC News: The National

Po przeprowadzeniu u nich szczegółowych badań krwi, stwierdzono trombocytopenię (niską ilość płytek krwi, tzw. małopłytkowość) i leukopenię (małą liczbę leukocytów). Potem pacjentów z podobnymi objawami zarejestrowano również w placówkach w stanach Kansas, Alabama, Illinois i Nowy Jork.

Dokładniejsze badania

Wszystkich tych pacjentów łączyły nie tylko objawy, ale także to, że przed ich wystąpieniem wszyscy zostali ukąszeni przez kleszcze. Szczegółowe badania potwierdziły u nich również występowanie tajemniczego wirusa. Jego nazwa wirus Heartland, pochodzi od miejsca, w którym został on zidentyfikowany (mowa o Heartland Regional Medical Center w St. Joseph w stanie Missouri).

Kleszcz/Youtube @NYSDOH
Kleszcz/Youtube @NYSDOH
Kleszcz/Youtube @NYSDOH

Dopiero w 2013 roku udało się wyizolować wspomniango wirusa bezpośrednio z organizmu kleszcza. Obecnie najwięcej przypadków wirusa Heartland i wywoływanej przez niego choroby, wykrywa się w południowych i zachodnich stanach USA. Do tej pory przypadki zakażenia wykryto w 11 stanach. Póki co, nie wykryto przypadków choroby poza Stanami.

Myślicie, że i nam przyjdzi się mierzyć z tego rodzaju zakażeniami?

To też może cię zainteresować: Piotr Balicki usłyszał porażającą diagnozę. "Nie ma spektakularnie pozytywnych perspektyw"

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Królowa Elżbieta II odwołuje swój udział w kolejnych wydarzeniach. Powodem ma być wstyd

O tym się mówi: Najeźdźcy podpalili strefę Czarnobyla. Dane satelitarne