Satelita Sentinel-2 Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) uchwycił 7 pożarów w strefie Czarnobyla. Prawdopodobnie do pożaru doszło w wyniku zbrojnej inwazji Federacji Rosyjskiej, a mianowicie uderzenia pociskiem lub intencjonalnego podpalenia, czytamy na stronie internetowej Verchovnej Rady.

Pożar zauważony w pobliżu elektrowni jądrowej w Czarnobylu

Ponoć powierzchnia pożaru kilkadziesiąt razy przewyższa akceptowalne normy. W związku z tym niebezpieczeństwo skażenia radiacyjnego wzrasta w 10-kilometrowej strefie wokół elektrowni jądrowej w Czarnobylu.

24 lutego elektrownia atomowa w Czarnobylu została opanowana przez rosyjskich agresorów, którzy więzili pracowników elektrowni jako zakładników. Wkrótce w strefie Czarnobyla zauważono nasilenie promieniowania.

W ocenie Państwowej Inspekcji Regulacji Jądrowej Ukrainy w rezultacie okupacji i działań wojennych do tej pory nie jest możliwe określenie źródła zmiany wskaźników tła promieniowania w strefie wyłączonej.

Poinformowano, że MAEA utraciła kontakt z systemami monitorowania w elektrowni jądrowej w Czarnobylu, która została przejęta przez najeźdźców. Systemy monitorowania materiałów jądrowych w elektrowni w Czarnobylu przerwały przesyłanie danych do MAEA. 13 marca Ukraińcom udało się powstrzymać katastrofę nuklearną w elektrowni atomowej w Czarnobylu poprzez ponowne uruchomienie zasilania elektrowni.

Niech Bóg ma w swej opiece nasz wszystkich!

O tym się mówi: Ambasador Ukrainy w Watykanie zna sposób na zakończenie konfliktu. Papież Franciszek mógłby uratować Ukraińców

Zerknij tutaj: Rodzice Kasi Cichopek naciskają na ratowanie małżeństwa. Wszystko “dla dobra dzieci”