Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przemówił do Bundestagu pierwszy raz w wystąpieniu online w czwartek 17 marca przed rozpoczęciem niemieckiego parlamentu. Ukraiński prezydent zakomunikował niemieckim parlamentarzystom, że „pomoc przyszła za późno, by zatrzymać wojnę” z Rosją, która dokonała inwazji na kraj 24 lutego.

Oburzeni politycy i obywatele krytykują to, co miało miejsce w Bundestagu. Zapadło milczenie okraszone wstydem?

Wołodymyr Zełenski skierował parę gorzkich słów dla rządu niemieckiego w nawiązaniu do interesów gospodarczych Niemiec z Rosją. „Widzieliśmy twoją chęć kontynuowania interesów z Rosją, a teraz jesteśmy w środku zimnej wojny. I znowu jest to coś, czego nie zauważyłeś” – stwierdził Zełenski w Bundestagu. „Wciąż chronisz się za murem, który nie pozwala ci zobaczyć, przez co przechodzimy” – dodał.

W pełnym emocji przemówieniu, Wołodymyr Zełenski przemówił także wprost do kanclerza Niemiec Olafa Scholza słowami: „Drogi panie Scholz, zburz ten mur”. Stosując termin „mur”, prezydent nawiązał otwarcie do wiekopomnego wystąpienia prezydenta USA Ronalda Reagana.

Chrześcijański demokrata Norbert Roettgen, który apeluje o całkowite rosyjskie embargo energetyczne, po wypowiedzi prezydenta Zełenskiego stanowczo zwrócił uwagę na to, że Scholz winien był bezpośrednio po przemówieniu prezydenta Ukrainy, podjąć debatę.

Na Twitterze wyraził swoje oburzenie, przyznając, że po „momencie historycznym” nastąpiło „całkowite milczenie – to było niegodne… chwila zbiorowego wstydu”.

Jego partyjny współpracownik, Roderich Kiesewetter przyznał, że to zdumiewające zjawisko, jakie nastąpiło po emocjonalnym apelu prezydenta Zełenskiego, kiedy to parlament kontynuował plany dyskusji nad sprawami dotyczącymi szczepień, zamiast polityki Niemiec względem Ukrainy. „Życzyłbym sobie większego szacunku w odniesieniu do cierpienia narodu ukraińskiego z powodu wojny eksterminacyjnej Putina!” - napisał na Twitterze.


źródło: YouTube/TVP Info

O tym się mówi: Ważna wiadomość dla wielu seniorów. Chodzi o wyczekiwaną przednich 13 emeryturę

Zerknij tutaj: Media obiegła zaskakująca informacja na temat Pokojowej Nagrody Nobla. Czy prezydent Ukrainy zakwalifikuje się do wyróżnienia