Jak podaje portal "Radio Zet", Senat USA potępił działenie Władimira Putina, uznając go za zbrodniarza wojennego. Wszystko w związku z działaniami, jakie wojska rosyjskie prowadzą na Ukrainie. Za byli zarówno Demokraci, jak i Republikanie, choć na co dzień różnią się od siebie w bardzo wielu kwestiach.

Trudna sytuacja na Ukrainie

Media na całym świecie donoszą, że przeciągająca się wojna na Ukrainie mocno frustruje rosyjskiego przywódcę. Ukraińcy stawiają opór agresorowi już od 21 dni, sprawiając, że wojska wroga od kilku dni nie są w stanie osiągnąć znaczących postępów. Obserwujemy coraz więcej działań wymierzonych w ludność cywilną.

Jeszcze dziś, 16 marca ma zapaść przed Międzynarodowym Trybunałem Praw Człowieka w Hadze wyrok dotyczący zbrodni wojennych Rosji przeciwko Ukrainie. Za nim ostateczny werdykt w Hadze zapadnie, amerykański senat jednomyślnie uchwalił rezolucję, w której potępiono Władimira Putina i jego działania.

Nie jest tajemnicą, że amerykański Kongres jest mocno podzielony, jednak w tej kwestii wykazał się niespotykaną jednomyślnością i zgodnością. "(...) zjednoczyliśmy się, aby powiedzieć, że Władimir Putin nie może uciec przed odpowiedzialnością za okrucieństwa popełnione wobec narodu ukraińskiego" - powiedział senator Chuck Schumer.

Władimir Putin. Źródło: youtube.com
Władimir Putin. Źródło: youtube.com
Wołodymyr Zełenski/YouTube @Janusz Jaskółka

Amerykańska pomoc Ukrainie

W środę prezydent Joe Biden ma ogłosić z kolei przekazanie 800 mln dolarów. Środki te mają zostać przeznaczone na zapewnienie Ukrainie bezpieczeństwa. Taką informację miała przekazać w rozmowie z AFP osoba związana z Białym Domem.

O godzinie 14 czasu polskiego (9 godzina czasu lokalnego) w amerykańskim kongresie ma się odbyć wystąpienie Prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, który połączy się z USA online.

Wołodymyr Zełenski/YouTube @Janusz Jaskółka
Wołodymyr Zełenski/YouTube @Janusz Jaskółka
Wołodymyr Zełenski/YouTube @Janusz Jaskółka

Co sądzicie o rozelucji przyjętej przez amerykański Kongres?

To też może cię zainteresować: Jarosław Kaczyński nie ma wątpliwości. Na Ukrainie powinna pojawić się "misja pokojowa NATO". Jakie są na to szanse

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Wołodymyr Zełenski zwraca się do Polaków. Jego słowa budzą emocje

O tym się mówi: Meteorolodzy informują o spodziewanych zjawiskach związanych ze słońcem. Czy mamy się czego obawiać