Wola walki Ukraińców i ich postawa zadziwia i zachwyca świat. Mężczyźni dzielnie bronią granic swojego kraju. Kobiety, dzieci i osoby starsze często szukają jednak bezpiecznego miejsca z dala od wybuchów i strzałów.

Wielkie zmiany w strukturze polskiego społeczeństwa

Granicę Polski przekroczyło już ponad 1,5 mln uciekających przed wojną na Ukrainie uchodźców. Część z nich znalazła schronienie w Polsce, natomiast niektórzy wyjechali do innych krajów Unii Europejskiej.

Nasi wschodni sąsiedzi mają wielu przyjaciół lub rodzinę w innych krajach Europy i do właśnie u nich chcą znaleźć schronienie przed wojną. Polacy również chętnie pomagają potrzebnym Ukraińcom.

Uchodźcy z Ukrainy. Źródło: wp.pl
Uchodźcy z Ukrainy. Źródło: wp.pl
Uchodźcy z Ukrainy. Źródło: wp.pl

Organizowane są zbiórki żywności, ubrań, leków, czy produktów higienicznych. Niektórzy Polacy udostępniają nawet swoje mieszkania i domy.

Czy stajemy się krajem dwunarodowościowym?

Specjaliści zauważają, że „maraton pomocy” może zmienić strukturę polskiego społeczeństwa. Jak mówi profesor Maciej Duszczyk z Ośrodka Badań nad Migracjami UW, jeżeli 800 tysięcy uchodźców z Ukrainy zostanie w Polsce w pewnym czasie dołączą do nich w mężczyźni. Wówczas w Polsce przebywałoby około 2 mln osób narodowości ukraińskiej.

W bardzo krótkim czasie z państwa typowo jednonarodowościowego byśmy się stali państwem dwunarodowościowym

- mówił prof. Maciej Duszczyk.

Uchodźcy z Ukrainy. Źródło: instagram.com
Uchodźcy z Ukrainy. Źródło: instagram.com
Uchodźcy z Ukrainy. Źródło: instagram.com

ZOBACZ, O CZYM JESZCZE PISALIŚMY W OSTATNICH DNIACH NA PORTALU „ZYCIE.NEWS”: Zenek Martyniuk zdradził prawdę na temat swojego małżeństwa z Danutą Martyniuk. "W żadnym związku nie ma tylko dobrych chwil, pojawiają się problemy"

JAK INFORMOWAŁ PORTAL „ZYCIE.NEWS”: Barbara Kurdej-Szatan opowiedziała o trudnych chwilach, jakie przeżywa jej rodzina. Aktorka zdradza: "Rafał nie chciał pokazać dzieciom, że się boi"

Z ŻYCIA ZNANYCH LUDZI INFORMOWALIŚMY NA PORTALU „ZYCIE.NEWS O: Brytyjczycy drżą z obawy o swoją królową. Elżbieta II znajduje się pod stałą obserwacją lekarzy. Z jakiego powodu. Nie jest dobrze