Nie ulega wątpliwości, że od kiedy w życie wszedł program socjalny 500 Plus, wiele osób było w stanie znacznie poprawić warunki bytowe swoich dzieci, a z czasem, gdy rząd wprowadził 500 plus dla osób niepełnosprawnych i seniorów, także te grupy społeczne odczuły sporo ulgę w kwestii bezpieczeństwa finansowego.

Poważne zmiany w 500 Plus

Jak wiemy, należy spełnić szereg warunków, aby skutecznie wnioskować o przyznanie świadczenia 500 Plus, wypłacanego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Teraz media donoszą o wprowadzonych w programie zmianach, które wymagają precyzyjnego wypełnienia wszelkich formalności, w ścisłym dopilnowaniu terminów, w celu uniknięcia utraty środków wypłacanych w ramach programu 500 Plus.

Jak pamiętamy, rządowy program Rodzina 500 Plus zawiera możliwość przyznania rodzicom świadczenia wychowawczego wynoszącego 500 zł miesięcznie na dziecko przed ukończonym 18 rokiem życia. Nie ma znaczenia wysokość dochodu osiąganego przez rodzinę. Należy pamiętać, że uprawnienie do pobierania świadczenia wychowawczego ustalone jest na okres jednego roku trwający od 1 czerwca do 31 maja następnego roku kalendarzowego. Niestety, od 1 stycznia 2022 roku obowiązują istotne zmiany. Jak się okazuje, rosnąca inflacja i ceny usług i produktów spowodowały spadek wartości pieniądza. W związku z tym w 2022 roku 500 zł będzie miało wartość równą 400 zł z 2016 roku.

Na rządowej stronie gov.pl możemy dowiedzieć się, że obowiązujące od 1 stycznia 2022 roku zmiany dotyczyć będą zasad rozpatrywania wniosków o przyznanie świadczenia 500 Plus. Co za tym idzie, rozpatrywanie wniosków spadło teraz na barki Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - Według nowych zasad obsługę przyjmowania i rozpatrywania wniosków oraz przyznawania świadczenia wychowawczego przejął Zakład Ubezpieczeń Społecznych w miejsce dotychczasowych realizatorów programu - widnieje na stronie rządowej.

O tym się mówi: Mama Żory Korolyova musiała uciekać z domu. Po jednej traumie przeżywa właśnie kolejną

Zerknij: Zima nie powidziała jeszcze ostatniego słowa. IMGW prognozuje opady śniegu i spadek temperatur