Jak przypomina portal "Interia", prezydent Wołodymyr Zełenski wielokrotnie apelował do społeczności międzynarodowej o zamknięcie przestrzeni powietrznej nad Ukrainą. Brian Fitzpatrick, kongresmen USA przekonuje, że nie jest to opcja całkowicie niemożliwa. Jak wszystkie inne, rozwiązanie to w dalszym ciągu "jest na stole".

Ukraina walczy 13 dzień

Wojna w Ukrainie trwa już 13 dzień. Sytuacja ludności cywilnej w wielu miejscach kraju jest skrajnie trudna. Brian Fitzpatrick przekonuje, że konieczne jest większe wsparcie Ukrainy w obszarze powietrznym i obrony przeciwlotniczej. Jego zdaniem bez tego, niemożliwe będzie wysłanie pomocy humanitarnej do mieszkańców Ukrainy.

Fitzpatrick wskazał, że rosyjscy żołnierze bombardują nawet korytarze humanitarne. "Skoro nie możemy ufać w żadne zapewnienia Putina, Ukraina powinna otrzymać broń do ręki" - powiedział kongresmen w rozmowie z "Interią", dodając, że nie będzie to możliwe bez wsparcia ze strony Słowacji, Polski, Rumunii, Turcji, Bułgarii, czy Chorwacji.

Kongresmen Brian Fitzpatrik/YouTube @Fox Business
Kongresmen Brian Fitzpatrik/YouTube @Fox Business
Kongresmen Brian Fitzpatrik/YouTube @Fox Business

Jak podkreśla Fitzpatrick, to właśni w tych krajach znajdują się myśliwce, które ukraińscy piloci potrafią obsługiwać i mogliby je z powodzeniem wykorzystać w walce z rosyjskim agresorem. Jeśli te kraje zdecydowałyby się na przekazanie postsowieckich myśliwców Ukraińcom, wówczas Stany Zjednoczone "zapewnią dostawy nowoczesnych maszyn i sprzętu do państw sojuszniczych".

Wszystkie opcje na stole

Kongresmen Fitzpatrick odniósł się również do kwestii wprowadzenia zakazu lotów nad terytorium Ukrainy. Jego zdaniem, wprowadzenie takiego zakazu nie musiałoby się wcale wiązać z zaangażowaniem sił lotniczych NATO.

Jednym ze sposobów jest dostarczanie ukraińskim żołnierzom systemów rakietowych ziemia powietrze, ręcznych wyrzutni rakiet, dronów, czy też wspomnianych myśliwców. Drugim jest wprowadzenie zakazu lotów nad Ukrainą, a trzecim humanitarny zakaz lotów, za który odpowiadałoby ONZ w oparciu o konwencję genewską.

"Musimy starać się zrealizować te trzy scenariusze, co nie znaczy, że wszystkie są równie realistyczne" - dodał Fitzpatrick, przekonując, że NATO nie wyklucza żadnej możliwości.

Myślicie, że faktycznie uda się zamknąć przestrzeń lotniczą nad Ukrainą?

To też może cię zainteresować: Mikołaj Roznerski poruszony sytuacją na Ukrainie. Opowiedział, co dzieje się z jego przyjaciółmi z obsady "Zniewolonej"

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Joanna Opozda i Antek Królikowski podjęli ważną decyzję. Dotyczy ona ich synka Vincenta

O tym się mówi: Zima nie powidziała jeszcze ostatniego słowa. IMGW prognozuje opady śniegu i spadek temperatur