Na terenie całego kraju organizowane są akcje charytatywne w całości poświęcone realnej pomocy Ukrainie. Choć medialne doniesienia mogłyby podnieść na duchu sukcesami w bitwach w obronie konkretnych miejscowości, to mimo wszystko Ukraina ponosi coraz większe straty ludziach, oraz zaczyna potrzebować coraz pilniejsze i pomocy, gdyż zaczyna brakować naprawdę podstawowych artykułów.

Wszystkie zebrane artykuły można przynieść do Wrocławia w Plac Grunwaldzki 24A (Wrocław, Uniwersytet przyrodniczy), skąd pojadą 2 marca na Ukrainę.

Zbiórka organizowana we wrocławskiej Kurii

Poza żywnością, lekami, śpiworami czy ubraniami, ukraińscy mężczyźni broniący kraju przed rosyjską agresją potrzebują pilnie artykułów strategicznych, jak ciepły odzieży w czarnym kolorze, latarek, noktowizorów, dronów czy taśmy w kolorze niebieskiej i żółtej.

Miejscowe kobiety, które pozostały w kraju, aby wspierać armię ukraińską, robią, co mogą, aby w realny i skuteczny sposób dostarczyć im pilnie potrzebne rzeczy.

Ich lista jest coraz dłuższa, dlatego też warto ją uaktualniać na bieżąco, pozostając w kontakcie z osobami organizującymi pomoc tam na miejscu.

Poniższe listy najpilniej potrzebnych produktów i artykułów mogą wywołać łzy w oczach, gdyż wynika z nich brak podstawowych rzeczy codziennego użytku jak środki przeciwbólowe, środki higieniczne, czy żywność.

Kuria Biskupia Eparchii Wrocławsko-Gdańskiej Kościoła Greckokatolickiego w Polsce, znajdująca się pod adresem pl. Biskupa Nankiera 15 a, 50-140 Wrocław (adres korespondencyjny: ul. Łaciarska 34/2, 50-146 Wrocław), w swoim Caritas organizuje pomoc Ukrainie w postaci zbiórki bardzo potrzebnych produktów - głównie medycznych, jak opatrunek CELOX, sterylne plastry pooperacyjne, bandaże elastyczne, opaski opatrunkowe na głowę.

Ponadto, we Wrocławiu zbierane są pilnie potrzebne śpiwory, płaszcze przeciwdeszczowe, termiczne koce ratujące życie, materace, ubrania, środki higieniczne, środki czystości, pieluszki, ręczniki papierowe, sprzęty potrzebne do przygotowywania posiłków, jak patelnie, czy garnki, baterie, latarki, świece, apteczki pierwszej pomocy itp.

W poszczególnych miastach ukraińskich te listy mogą się nieznacznie różnić, jednak większość z wymienionych artykułów przyda się obecnie wszędzie:

Medycyna:

- nalbufen,
- ranitydyna,
- 40% glukozy,
- igieł dekompresyjnych,
- Traneksan,
- Turyn,
- hemoroidy,
Jeśli to możliwe, wszystko w ampułkach:
- Adrenalina,
- statywy do dropperów,
- leki hemostatyczne,
- silny środek przeciwbólowy,
- leki nasercowe.

Dalej:
- rękawiczki do pracy
- pomadki ochronne (bardzo trudne warunki walki)
- cukierki / ciastka / batoniki / suszone owoce - zajmują mało miejsca w plecaku i dostarczają energii w terenie,
- ciepłe, ciemne ubrania dla walczących mężczyzn
- odzież typu moro,
- latarki,
- drony,
- noktowizory,
- kamizelki kuloodporne,
- race,
- kamery noktowizyjne,
- wkładki do butów (rozm. 42-44),
- taśmy samoprzylepne żółta i niebieska,
- gumowe obuwie (klapki, kapcie rozm. 41-43).

List sporządzonych z różnych źródeł - głównie na miejscu jest sporo i wciąż ulegają aktualizacji...

źródło: Caritas

Caritas Diecezji Gliwickiej także organizuje zbiórki produktów na rzecz Ukrainy

Na stronie czytamy - Caritas Diecezji Gliwickiej przy ul.Ziemowita2 w Gliwicach organizuje pomoc dla Ukrainy. Prosimy wszystkich, którzy mogą włączyć się do akcji o kontakt tel. 32 230 78 70 / 667445774. Pomoc jest potrzebna jest na JUŻ. Obecnie zbierane są NOWE i tylko NOWE : koce, śpiwory, poduszki, kołdry, środki czystości wszelkiego rodzaju materiały medyczne: opatrunki, bandaże, strzykawki, igły, kompresy, płyny infuzyjne, dezynfekujące, środki przeciwbólowe itp. Żywność długoterminową Wymienione przedmioty można bezpośrednio przynosić do centrali Caritas Diecezji Gliwickiej przy ul. Ziemowita 2 od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-18.00 Wszystkie osoby, które chciałyby wesprzeć pomoc dla Ukrainy finansowo, mogą to zrobić za pośrednictwem wpłat na konto bankowe Caritas Diecezji Gliwickiej Nr konta: 57 1240 1343 1111 0010 0216 7128 z dopiskiem “UKRAINA”

O tym się mówi: Smutny finał małżeństwa Martyny Wojciechowskiej i Przemysława Kossakowskiego. Dziennikarka złożyła pozew o rozwód

Zerknij tutaj: Michał Wiśniewski mógłby za ten występ dostać ogromne pieniądze. Czy piosenkarz zdecyduje się na udział w wydarzeniu