Jak przypomina portal "Jastrząb Post", rodzina królewska z założenia ma być apolityczna i nie zabierać głosu w sprawach związanych z polityką. Protokuł narzuca na nich obowiązek bycia neutralnymi. Jednak w sprawie rosyjskiego ataku na Ukrainę, księżna Kate i książę William nie mogli milczeć. Czy złamali w ten sposób protokół?

Nie można milczć

Rodzina królewska związana jest bardzo sztywnymi zasadami protokołu. Reguluj on wiele różnych aspektów funkcjonowania członków monarchii. Zasad jest bardzo wiele. Jedna z nich mówi na przykład o tym, że członkowie rodziny królewskiej nie mogą okazywać sobie publicznie uczuć, inna, że w kwestiach politycznych muszą wykazać się bezstronnością i neutralnością.

Księżna Kate i książę William zabrali głos w sprawie najazdu Rosji na Ukrainę. Nasi zachodni sąsiedzi już 6 dzień muszą mierzyć się z atakami rakietowymi i atakami rosyjskich wojsk. W mediach społecznościowych para książęca przypomniała, że w 2020 roku mieli okazję spotkać się z przywódcą Ukrainy, Wołodymyrem Zełenskim i jego żoną.

"Dziś stoimy z prezydentem i wszystkimi mieszkańcami Ukrainy, którzy dzielnie walczą o tę przyszłość – W&C" - napisali na Twitterze następca tronu wspólnie z małżonką. Wyrazy okazanego przez nich wsparcia zostały dostrzeżone także w Ukrainie.

Co ciekawe ekspertka od etykiety wskazała, że rodzina królewska ma być "apolityczna, a nie aczłowiecza".

Prezydent Zełenski dziękuje za wsparcie

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski nie opuszcza swoich rodaków i choć proponowano mu ewakuację z ogarniętego wojną kraju, zdecydował się w niej zostać. Na propozycję USA miał powiedzieć, że "nie potrzebuje podwózki, tylko amunicji". W swoich regularnych wystąpieniach dziękuje za wsparcie okazywane z różnych stron.

Nie zabrakło tekże podziękowań dla księcia Williama i księżne Kate. Za pośrednictwem Twittera podziękował przyszłemu królowi za wsparcie w tym trudnym czasie "gdy Ukraina odważnie przeciwstawia się inwazji Rosji, stoją oni po stronie naszego kraju i wspierają naszych dzielnych obywateli".

Co sądzicie o tym geście pary książęcej?

To też może cię zainteresować: Ujawniono scenariusz przemówienia królowej Elżbiety II na wypadek kolejnego światowego konfliktu. Mało kto wie, kiedy to powstało

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: To nie jest łatwy czas dla Antka Królikowskiego. Koledzy po fachu, podobnie jak internauci nie mają dla niego litości

O tym się mówi: Białoruskie czołgi wjechały na teren Ukrainy. Czy Białoruś przyłącza się do rosyjskich sił zbrojnych