Jak przypomina portal "Interia", po agresji Rosji na Ukrainę, Polska wprowadziła zakaz lotów nad Polską dla linii lotniczych z Federacji Rosyjskiej. Mimo tego zakazu, dziś w polską przestrzeń powietrzną wleciał rosyjski samolot linii lotniczych Volga-Dnepr Airlines. Sprawę skomentował Urząd Lotnictwa Cywilnego.

Rosyjski samolot nad Polską

Dane Flightradar24 wskazują, że wspomniany samolot wystartował z Domodiedowa, lotniska zlokalizowanego w okolicy Moskwy. Na teren naszego kraju wleciał w okolicy Suwałk, kierując się w stronę Krakowa. Około godziny 5:53 można go było zobaczyć nad stolicą województwa małopolskiego. Potem kierował się dalej, w kierunku Słowacji.

Samolot należał do linii lotniczych Volga-Dnepr Airlines, które są prywatną firmą towarową. Zgodnie z obowiązującym zakazem lotów nad Polską, samolot ten nie powinien się w ogóle pojawić w naszej przestrzeni lotniczej. "Interia" powołując się na źródła w kręgach rządowych wskazuje na to, że nie był to pierwszy taki przypadek.

Urząd Lotnictwa Cywilnego wydał oświadczenie, w którym wskazał, że lot ten odbył się na prośbę ze strony Słowacji. Miał on uzyskać wszelkie niezbędne do przelotu zgody. Głos w sprawie zabrał również słowacki resort budownictwa i transportu. W mediach społecznościowych wskazano, że samolot "przewoził materiał strategiczny".

Rosyjski samolot naruszył przestrzeń Kanady

Zakaz lotów dla rosyjskich linii lotniczych wprowadziło wiele krajów nie tylko w Europie, ale także na świecie, w tym m.in. w Kanadzie. Do naruszenia miało dojść w trakcie lotu 111 linii Aerofłot. Rosyjskie ministerstwo transportu wskazało, że wszczęto dochodznie w tej sprawie. Ma ono dotyczyć zarówno zachowania Aerofłatu, jak i "niezależnego dostawcy usług nawigacyjnych, NAVCAN, które doprowadziły do tego naruszenia".

Resort transportu Kanady podkreśliło, że nie zawaha się podjąć wszelkich dostępnych środków, aby do podobnych sytuacji nie doszło w przyszłości.

Co sądzicie o całej sytuacji?

To też może cię zainteresować: Kolejne niepokojące wieści płyną z Ukrainy. Kolejne miasta są w niebiezpieczeństwie

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Ważna wiadomość dla wszystkich seniorów. Chodzi o ich świadczenia i waloryzację

O tym się mówi: Szkolne kłopoty księcia Georga. Kiedy dowiedziała się o nich księżna Kate, nie była w stanie powstrzymać emocji. O co chodzi