Jak wskazuje portal "Super Express", wczoraj cały świat obudził się w zupełnie nowej rzeczywistości. Rosja zaatakowała Ukrainę. Od czwartku trwają ostrzały wielu ukraińskich miast. W nocy z czwartku na piątek doszło do zmasowanych ataków na Kijów. Pociski trafiają nie tylko w cele wojskowe, ale także w obiekty cywilne - w tym na budynki mieszkalne. Jak sytuację u naszych wschodnich sąsiadów komentuje generał Waldemar Skrzypczak?

Trwa wojna na Ukrainie

Choć wiele osób liczyło na to, że taki scenariusz się nie zrealizuje, Rosja napadła na Ukrainę. Kraj został zaatakowany z trzech stron i znajduje się pod ciągłym ostrzałem. Działania rosyjskiej armii skierowan są w dużej mierze na stolicę Ukrainy - Kijów. Sytuacja jest dramatyczna, o czym mówił w swoim przemówieniu prezydent Wołodymyr Zełenski.

"Kto jest gotów walczyć razem z nami? Nikogo nie widzę. Kto jest gotowy dać Ukrainie gwarancję członkostwa w NATO? Wszyscy się boją" - mówił nie kryjąc rozgoryczenia Zełenski. Dodał, że on sam zostaje w stolicy, a jego rodzina na terenie państwa. Nie ukrywał również, że ma świadomość tego, że jest celem numer 1.

Sytuację na Ukrainie śledzi cały świat. Eksperci starają się przewidzieć, jak dalej będzie rozwijać się konflikt i czego możemy się spodziewać. Głos w sprawie zabrał również były dowódca Wojsk Lądowych gen. Waldemar Skrzypczak.

Czy czeka nas długa wojna?

W rozmowie z "Super Expressem", gen. Skrzypczak jest przekonany, że stolica Ukrainy będzie bronić się długo. W jego opinii przywódca Rosji "Putin przestraszy się tego, co się wydarzy w obronie Kijowa". Ekspert nie ukrywa, że należy się spodziewać tego, że będą ginęli w tym czasie cywile. Dodał, że Putin spodziewa się szybkiego zdobycia Kijowa, w czym może się przeliczyć.

"Jeśli ta wojna nie potrwa 5-7 dni, to będzie trwała długo" - powiedział Skrzypczak. Wojskowy dodał również, że sankcje z pewnością nie powstrzymają Putina przed wojną, bo zwyczajnie jest do nich przygotowany.

Myślicie, że w najbliższym czasie można spodziewać się przełomu i zawieszenia wojny?

To też może cię zainteresować: Niepokojące wieści w sprawie świadczeń emerytalnych. Czy wypłaty będą zawieszone

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Paulina Krupińska przerwała milczenie w sprawie swoich relacji z mężem. Czy potwierdziła doniesienia na temat awantur z Sebastianem Karpiel-Bułecką

O tym się mówi: Slava Krasheninnikov. Chłopiec, który prorokował. Czy przepowiednia spełnia się na naszych oczach