Jak podaje portal "Interia", szef ministerstwa obrony narodwej Mariusz Błaszczyk wskazuje, że zmiany wprowadzane przez ustawę o obronie ojczyzny, pozwolą zwiększyć liczebność naszego wnioska. Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy to oznacza powrót obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej.

Rząd zajmie się ustawą o obronie ojczyzny

We wtorek 22 lutego rząd zajmie się projektem ustawy o obronie ojczyzny. Z zapewnień szefa resortu obrony wynika, że zapisy jakie znalazły się w projekcie, mają za zadanie wszechstronny rozwój Wojska Polskiego. Zwiększeniu mają ulec między innymi wydatki na wojsko, a także liczebność naszej armii.

Minister Błaszczak zapytany o to, czy przewiduje powrót obowiązkowej służby wojskowej, poinformował, że w ustawie pojawił się zapis skierowany do młodych ludzi, mówiący o możliwości odbycia dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. W projekcie przewidziano, że składałaby się ona z dwóch etapów.

Pierwszy z nich obejmowałby trwające 28. dni szkolenie, drugi trwającej 11. miesięcy służbę wojskową. Po zakończeniu obu etapów, młody człowiek ma możliwość wyboru, czy chce przejść do rezerwy, czy też kontynuować służbę, jako żołnierz zawodowy. Nie należy więc obawiać się powrotu obowiązkowej służby wojskowej.

Co jeszcze znajduje się w projekcie?

Projekt przewiduje, że wzrośnie udział wydatków na obronność w PKB. Już w przyszłym roku mamy osiągnąć poziom 2,3 procent. W 2026 roku wzrost ten ma osiągnąć 2,5 procent (obecna ustawa o modernizacji i finansowaniu armii taki poziom wskazuje począwszy od 2030 roku).

Żołnierze/YouTube @ Łódzki Urząd Wojewódzki Łódź
Żołnierze/YouTube @ Łódzki Urząd Wojewódzki Łódź
Żołnierze/YouTube @ Łódzki Urząd Wojewódzki Łódź

Wydatki obronne mają być pokrywane zarówno z Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych, jak i Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych, który ma zostać utworzony w Banku Gospodarstwa Krajowego. Wreszcie, źródłem funduszy mają być pieniądze pozyskane na skutek zbywania akcji oraz "udziałów spółek przemysłowego potencjału obronnego".

Uspokoiły was zapewnienia ministra obrony narodowej w sprawie zasadniczej służby wojskowej?

To też może cię zainteresować: Radykalna decyzja premiera Mateusza Morawieckiego. Wprowadza nowy stopień alarmowy w związku z niepokojami na Ukrainie. O co chodzi

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Zygmunt Chajzer opowiedział szczerze o swojej emeryturze. "Jestem na emeryturze, ale jakbym na niej nie był"

O tym się mówi: Wiadomo, jakie było jedno z ostatnich życzeń Witolda Paszta. Poruszające słowa sąsiada piosenkarza