Jak podaje portal "Money", organizacje zrzeszające rolników nie kryją, że przed nami niezwykle trudny czas. Polacy muszą przygotować się na to, że ceny żywności dalej będą rosły, czego powodem ma być trwający kryzys na rynku nawozów. Znajdzie on bezpośrednie przełożenie w ilości produkowanej żywności, a co za tym idzie, również w jej cenach.

Rolnicy ostrzegają

Rolnicy nie mają wątpliwości, że kryzys na rynku nawozów przełoży się na znacznie niższe plony i zbiory, co z kolei mocno uderzy po kieszeniach konsumentów. Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych wskazuje, że w przypadku części upraw będzie to spadek sięgający połowy, w innych około 20 procent.

Prace polowe/YouTube @adrianek110
Prace polowe/YouTube @adrianek110
Prace polowe/YouTube @adrianek110

Wszystko przez fakt, że ceny nawozów są na rynku wyjątkowo drogie. Sytuacji nie poprawiło nawet działanie rządu, polegające na obniżeniu stawek VAT na nawozy. Rolnicy nie ukrywają, że ceny są na tyle wysokie, że wielu z nich nie może sobie pozwolić na ich zakup i to w sytuacji, kiedy powinny się już zacząć pierwsze nawożenia.

Brak lub mniejsza ilość nawozów oznacza niższe plony, a co za tym idzie wysokie ceny dla konsumentów. Były minister rolnictwa, Jan Krzysztof Ardanowski nie ukrywa, że niestety w kolejnych latach musimy się spodziewać, że obserwowany dziś kryzys będzie w kolejnych latach tylko przybierał na sile.

Pieniądze/YouTube @Leszek Snajper
Pieniądze/YouTube @Leszek Snajper
Pieniądze/YouTube @Leszek Snajper

Kolejnym zagrożeniem, jakie dostrzega Wiktor Szmulewicz, jest to, że przetwórcy sięgną po tańsze produkty z importu, co będzie stanowiło dla rodzimych wytwórców żywności kolejny problem. Rolnikom może przyjść się mierzyć z wysokimi kosztami produkcji, a do tego z brakiem rynku zbytu.

Co sądzicie o obecnej sytuacji? Obawiacie się tych zapowiedzi?

To też może cię zainteresować: Były minister finansów nie ma wątpliwości. Waloryzacja świadczeń emerytów i rencistów będzie jeszcze wyższa

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Niepokojące wieści płyną od Agaty Młynarskiej. Dziennikarka znalazła się w szpitalu. Co jej dolega

O tym się mówi: Izabela Trojanowska w mocych słowach wypowiedziała się o Agnieszce Kotulance. Co dokładnie powiedziała