Jak przypomina portal "Money", w marcu tego roku świadczenia seniorów zostaną zwaloryzowane. Z zapowiedzi premiera Morawieckiego wynika, że najniższa emerytura wyniesie 1200 złotych. Były minister finansów wskazuje, że w przyszłym roku waloryzacja będzie jeszcze wyższa.

Największa waloryzacja

Na specjalnej konferencji prasowej premier Morawiecki ogłosił w połowie lutego, że tegoroczny wskaźnik waloryzacji będzie wynosił 7 procent. Szef rządu wskazywał, że to ostatni raz tak duża waloryzacja miała miejsce przed 15 laty. Zdaniem byłego już ministra finansów, w przyszłym roku emerytów i rencistów czeka jeszcze większa podwyżka ich świadczeń.

Tadeusz Kościński przyznał, że choć tegoroczna waloryzacja jest wysoka, to przyszłoroczna może się okazać jeszcze wyższa. Były szef resortu finansów odniósł się również do zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego o wypłaceniu najstarszym Polakom czternastej emerytury.

Tadeusz Kościński/YouTube @Rzeczpospolita
Tadeusz Kościński/YouTube @Rzeczpospolita
Tadeusz Kościński/YouTube @Rzeczpospolita

Czternasta emerytura

Kościński został zapytany o to, czy powinno się pokrywać wydatki na czternastkę z Funduszu Przeciwdziałania Covid-19. Były minister finansów twierdzi, że jest to działanie jak najbardziej zasadne, bo jak zauważa inflacja z jaką mamy do czynienia, jest także konsekwencją pandemi koronawirusa.

Z zapowiedzi szefa rządu wynika, że czternastki mają trafić do seniorów albo późnym latem, albo jesienią. Póki co, nie ma jeszcze ustawy, choć jeśli wierzyć zapowiedzią ze strony rządu, będzie ona wypłacana na podobnych zasadach, co w ubiegłym roku. A więc należy się liczyć z kryterium dochodowym, które ograniczy ilość osób, do których trafi czternastka w pełnej kwocie.

Pieniądze/YouTube @Wiadomości
Pieniądze/YouTube @Wiadomości
Pieniądze/YouTube @Wiadomości

A wy, co sądzicie o wysokości waloryzacji i zapowiedziach wypłaty czternastki?

To też może cię zainteresować: Sondaż IBRiS nie pozostawia złudzeń. Czy Polacy chcą przywrócenia obowiązkowej służby wojskowej

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Andrzej Piaseczny dał się przyłapać. Zaparkował na miejscu zarezerwowanym dla osób z niepełnosprawnościami

O tym się mówi: Niepokojące wieści płyną od Agaty Młynarskiej. Dziennikarka znalazła się w szpitalu. Co jej dolega