Jak podaje portal "Money", już od 1 lipca naczelnicy Urzędów Skarbowych zyskają nowe możliwości. Będą mogli zwrócić się do banku o żądaniem informacji bankowej dotyczącej każdej osoby, a nie jak miało to miejsce do tej pory osoby o statusie podejrzanego. Takie uprawnienia przyznał im jeden z zapisów Polskiego Ładu. Eksperci nie mają wątpliwości, że jest to niebezpieczny "wyłom w prawie".

Nowe uprawnienia dla urzędów skarbowych

Okazuje się, że zapisy Polskiego Ładu przyznały urzędom skarbowym znacznie większe prawa niż te, jakie mają przedstawiciele wymiaru sprawiedliwości. Już od 1 lipca urząd skarbowy zyska niezastąpione narzędzie, które pozwoli urzędnikom dokładnie prześwietlić nasze konta bankowe i to nawet wtedy, kiedy nie będziemy mieli statusu osoby podejrzanej.

Związek Banków Polskich zwraca uwagę na fakt, że jest to bardzo niebezpieczny zapis. Prezes ZBP Tadeusz Białek wskazuje, że "nawet prokurator prowadzący postępowanie karne nie ma dostępu do informacji objętych tajemnicą bankową w postępowaniu przygotowawczym".

Tadeusz Białek, prezes ZBP/YouTube @Rzeczpospolita
Tadeusz Białek, prezes ZBP/YouTube @Rzeczpospolita
Tadeusz Białek, prezes ZBP/YouTube @Rzeczpospolita

Ten niebezpieczny precedens spowodował zaledwie jeden zapis, jaki znalazł się w Polskim Ładzie, gdzie zastąpiono słowo "podejrzany" określeniem "osoba fizyczna". Takie ujęcie jest poważnym naruszeniem obowiązujących do tej pory zasad. Do umieszczenia w ustawie tego zapisu doszło na etapie prac parlamentarnych.

Bankomat/YouTube @FinanseNa50plus
Bankomat/YouTube @FinanseNa50plus
Bankomat/YouTube @FinanseNa50plus

Zmiana przeszła praktycznie nie zauważona, tonąc w całej masie poprawek, jakie składano na tym etapie prac nad Polskim Ładem. Specjaliści z zakresu prawa podkreślają, że dzięki temu narzędziu jeszcze łatwiej przyjdzie fiskusowi gromadzenie danych na nasz temat, niezależnie od etapu prowadzonego przez służby skarbowe postępowania.

Co sądzicie o wprowadzonych zmianach?

To też może cię zainteresować: Niemal dwa miliony Polaków może stracić możliwość oglądania telewizji. Kto znajduje się w tej grupie

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Nie milkną plotki o romansie Mikołaja Roznerskiego i Anny Głogowskiej. Czy tancerka właśnie potwierdziła, że są razem

O tym się mówi: Para prezydencka ma powody do świętowania. To jeden z najpiękniejszych dni w życiu Agaty i Andrzeja Dudów