Jak podaje portal "Super Express", w tym roku dojdzie do zmiany standardu nadawania telewizji naziemnej. Dla widzów oznacza to konieczność dostosowania do nowej jakości posiadanych odbiorników, bowiem nie każdy telewizor nadaje się do odbierania telewizji w nowym standardzie. Z tego powodu niemal 2 miliony gospodarstw może straić możliwość oglądania telewizji. Kiedy dojdzie do zmiany i jak można się na nią przygotować?

Blisko dwa miliony osób może stracić dostęp do telewizji

W tym roku czeka nas zmiana standardu nadawania. Dotychczas telewizja naziemna nadawana była za pośrednictwem sygnału DVB-T, jednak powoli zacznie go zastępować sygnał w standardzie DVB-T2/HEVC. Na skutek tej zmiany aż 1,8 mln gospodarstw może stracić dostęp do telewizji.

Z danych wynika, że właśnie tyle gospodarstw może nie posiadać telewizora, który umożliwiłby odbiór nowego sygnału. W większości są to osoby mieszkające samotnie, w których dominującą grupę stanowią osoby starsze.

Pilot telewizor/YouTube @Simple Tech Tour
Pilot telewizor/YouTube @Simple Tech Tour
Pilot telewizor/YouTube @Simple Tech Tour

Z przeprowadzonych przez Krajowy Instytu Mediów analiz wynika, że aż 81 procent gospodarstw zagrożonych utratą możliwości oglądania telewizji, stanowią gospodarstwa prowadzone prze osoby powyżej 50. roku życia. 41 procent z nich to osoby, które ukończyły 70 lat. Ponad połowa z tych gospodarstw domowych znajduje się na terenach wiejskich.

Nowy standard nadawania

Aby odbierać kanały telewizji naziemnej w nowym standardzie należy upewnić się, że nasz telewizor nam to umożliwi. Jeśli nie daje on nam opcji skorzystania z nowego standardu, niezbędne jest wymienienie odbiornika. Można też skorzystać ze znacznie tańszej opcji, dokupienia specjalnego dekodera.

Nowy standard nadawania pozwoli nam odbierać większą liczbę bezpłatnych kanałów telewizyjnych w lepszej jakości dźwięki i obrazu.

Abonament RTV/YouTube @Simple Tech Tur
Telewizor/YouTube @Simple Tech Tur
Telewizor/YouTube @Simple Tech Tur

Sprawdzaliście, czy wasz telewizor przygotowany do odbioru nowego standardu?

To też może cię zainteresować: Rząd planuje zmiany w kodeksie pracy. Do wykorzystania będzie nowy rodzaj urlopu

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Hanna Gucwińska nie mogła odwiedzić miejsca spoczynku ukochanego męża. Zabrakło jej również na pogrzebie

O tym się mówi: Agata Duda zachwyciła internautów. Do zdjęcia pozowała z wyjątkowym przyjacielem. O co chodzi