Jak podaje portal "O2", w ministerstwie pracy, rodziny i polityki społecznej trwały prace nad zmianami w kodeksie pracy, które teraz zostały zaprezentowane opinii publicznej. Jedna ze zmian dotyczy urlopów. Pracownicy zyskają aż 7 dni wolnych w roku. Poznajcie szczegóły!

Zmiany w Kodeksie pracy

Zmiany przygotowane w resorcie rodziny zakładają wprowadzenie dodatkowego urlopu. Określany jest mianem opiekuńczego i będzie przysługiwał w wymiarze 5 dni. Będzie można z niego skorzystać, by zaopiekować się osobie należącej do rodziny bądź zamieszkującej w tym samym gospodarstwie domowym.

Aby uzyskać ów urlop niezbędne będzie złożenie odpowiedniego wniosku, najpóźniej na trzy dni przed planowanym wolnym. Trzeba będzie w nich umieścić dane osoby, nad którą będziemy sprawować opiekę z ważnych powodów medycznych, stopień pokrewieństwa, a w przypadku osób niespokrewnionych jej adres.

Co ważne, za ten urlop pracownikowi nie będzie przysługiwało wynagrodzenie. Możliwe jednak będzie skorzystanie z zasiłku opiekuńczego.

Zmiany w kodeksie pracy/YouTube @Dziennik Gazeta Prawna
Zmiany w kodeksie pracy/YouTube @Dziennik Gazeta Prawna
Zmiany w kodeksie pracy/YouTube @Dziennik Gazeta Prawna

Dwa dodatkowe dni

To jeszcze nie koniec zmian w urlopach. Pracownicy będą mieli również do dyspozycji dwa dni urlopu, przysługujące z "powodu siły wyższej". Będzie można skorzystać z nich, kiedy w naszym życiu dojdzie do pilnych i co najważniejsze niespodziewanych spraw rodzinnych.

Pracodawcy nie będą mogli odmówić wnioskowi o udzielenie w takiej sytuacji dnia wolnego. Wniosek o przyznanie będzie można złożyć najpóźniej w dniu, w którym chcemy z niego skorzystać. Korzystanie z tego urlopu będzie jednak wiązało się z tym, że będziemy mieli prawo tylko do połowy wynagrodzenia.

Praca/YouTube @Dziennik Gazeta Prawna
Praca/YouTube @Dziennik Gazeta Prawna
Praca/YouTube @Dziennik Gazeta Prawna

Co sądzicie o planowanych zmianach?

To też może cię zainteresować: Pogoda mocno daje się nam we znaki. Polacy muszą przygotować się na niebezpieczne zjawisko. O co dokładnie chodzi

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Prace ogrodowe potrzebne w lutym. Z czym trzeba zdążyć przed wiosną

O tym się mówi: Natalia Maliszewska nie była w stanie powstrzymać łez. "Wiem, że będę potrzebowała pomocy"