Jak podaje portal "Wirtualna Polska", prognozy pogody są bardzo niepokojące. Nad naszym krajem może się wytworzyć niebezpieczn nazwisko, które określane jest przez ekspertów słowem derecho. Czym dokładnie jest to zjawisko i co może za sobą nieść?

Groźna pogoda

Mianem derecho określa się długotrwałą burzę wiatrową. Jej zasięg może objąć znaczne obszary, sięgające nawet kilmku krajów. Związana jest ona w sposób bezpośredni z linią szkwałową bądź zjawiskim Bow Echo, które są z kolei elementami wielokomórkowych burz. Siła derecho jest na tyle duża, że pozostawia po sobie ogromny pas zniszczeń.

Wielkopolski Łowca Burz Łukasz Kuliński ostrzegał, że prognozy są bardzo niepokojące i wskazują, że możemy zmierzyć się z tym groźnym zjawiskiem. W związku z tym, Kuliński zaapelował, aby każdy, kto tylko może, zrezygnował dziś z wyjścia z domu.

Z derecho nad naszym krajem mieliśmy do czynienia po raz ostatni w 2017 roku. Wówczas na skutek gwałtownej pogody doszło do śmierci 6 osób, a 48 zostało wówczas rannych.

Alerty IMGW

IMGW wydało alerty, obejmujące swoim zasięgiem obszar całego kraju. Najgorsza sytuacja prognozwana jest w województwach: zachodnio-pomorskim, lubuskim, dolnośląskim oraz w zachodniej i północnej części województwa wielkopolskiego. Tu obowiązuje alert 3. stopnia. Średnia prędkość wiatru wynosić będzie od 40-50 km/h, w porywach jego prędkość może osiągnąć nawet 120 km/h.

Drugi stopień zagrożenia wprowadzono na obszarach województw: pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, opolskiego, śląskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego. Tu wiatr powieje ze średnią prędkością 45 km/h. W porywach może jednak osiągnąć prędkość do 100 km/h.

Na pozostałym obszarze kraju ogłoszono 1. stopień alertu pogodowego. Średnia prędkość wiatru może wynieść tu od 30 do 40 km/h, w porywach powieje do 90 km/h.

Wiatr mocno daje się wam we znaki?

To też może cię zainteresować: Piotr Semka podzielił się swoimi doświadczeniami ze śpiączki. Obok jego słów nie da się przejść obojętnie

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Eurostat publikuje najnowsze dane. Polska znalazła się w czołówce zestawienia. Nie jest to jednak powód do dumy

O tym się mówi: W części polski szerzy się tajemnicza choroba. Pojawiły się obawy, że to tak zwana bostonka