Jak podaje portal "ABC Zdrowie", z danych Eurostatu wynika, że w grudniu ubiegłego roku w Polsce odnotowano najwyższy wskaźnik śmiertelności. Pierwsze miejsce nie jest w tym przypadku powodem do zadowolenia.

Najwięcej nadmiarowych zgonów w Polsce

Europejski Urząd Statystyczny (Eurostat) przekazał, że w Unii Europejskiej zanotowano spadek nadmiarowej śmiertelności. W grudniu ubiegłego roku osiągnął on poziom +23 procent. Dla porównania w listopadzie 2021 roku był on wyższy i wynosił +26 procent. Nie oznacza to, że jednak, że sytuacja we wszystkich krajach wspólnoty była taka sama.

Najniższym wskaźnikiem nadmiernej śmiertelności mogą pochwalić się Szwecja (+4 proc.), Finlandia i Włochy (po +5 proc.) Niestety najgorszy wynik zanotowano w grudniu na Słowacji i w Polsce, w których odpowiednio wskaźnik osiągnął poziom +60 i +69 proc. To sprawiło, że Polska zajęła pierwsze, niechlubne miejsce.

Wiele ofiar pandemii

Z szacunków ekspertów wynika, że trwająca niemal dwa lata epidemia przyniosła ponad 200 tys. nadmiarowych zgonów. Analiza jasno wskazuje, że są one bezpośrednio powiązane z kolejnymi falami epidemii, z jakimi przyszło się nam do tej pory zmagać.

Wśród najczęstszych przyczyn zgonów poza Covid-19 znalazły się również choroby onkologiczne, pulmonologiczne oraz schorzenia układu krążenia. Eksperci wskazują, że z jednej strony nadmiarowe zgony to powód wirusa i paraliżu służby zdrowia.

Cmentarz/YouTube @Wirtualna Polska
Cmentarz/YouTube @Wirtualna Polska
Cmentarz/YouTube @Wirtualna Polska

Spodziewaliście się, że nasz kraj okaże się liderem tej niechlubnej statystyki?

To też może cię zainteresować: Paweł Kukiz nie przebiera w słowach. "Ogromna część Polaków nie dojrzała do idei, którą niosę". Czy zdecyduje się porzucić politykę

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: "Królowe życia" wywołują wiele emocji. Chodzi nie tylko o zmiany w nowym sezonie. Mocno oberwało się Dagmarze Kaźmierskiej

O tym się mówi: Irena Kamińska-Radomska szczerze powiedziała, co myśli na temat stylu Agaty Kornhauser-Dudy. Pierwsza dama nie będzie z tych słów zadowolona