Jak podaje portal "Super Express", po zmianach wprowadzonych przez Polski Ład, osoby prowadzące działalność zobowiązani są do comiesięcznego składania deklaracji do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Obowiązek ten został nałożony równiż na osoby samozatrudnione. Okazuje się, że jest grupa płatników, którzy zostali zwolnieni z obowiązku składania deklaracji rozliczeniowych. Dotyczy to między innymi duchownych. Poznajcie szczegóły.

Większość, ale nie wszyscy

Po zmianach wprowadzonych przez Polski Ład, zdecydowana większość płatników do składania deklaracji do ZUS. Wszystko w związku ze zmianami, jakie dotknęły rozliczenia składki zdrowotnej. Jej wysokość w tym momencie uzależniona jest od osiągniętych przez płatnika dochodów.

Okazuje się, że choć większość musi składać deklaracje, nie dotyczy to wszystkich. Jedną z uprzywilejowanych grup są księża. Duchowni, którzy opłacają składki tylko za siebie, nie muszą co miesiąc składać deklaracji w ZUS. To jeszcze nie koniec, bo "w ostatniej deklaracji rozliczeniowej zadeklarowali minimalną podstawę wymiaru składek".

Duchowny/YouTube @Archidiecezja Łódzka
Duchowny/YouTube @Archidiecezja Łódzka
Duchowny/YouTube @Archidiecezja Łódzka

Oprócz księży, podobnym przywilejem mogą cieszyć się osoby, które zatrudniają wyłącznie nianię, której podstawą zatrudnienia jest umowa uaktywniająca. Ustawodawca przewidział również zwolnienie z tego obowiązku osób, którzy dobrowolnie zgłosili się do opłacania ubezpieczenia emerytalnego i rentowego, a którzy opłacają tylko i wyłącznie składki za samych siebie.

Pozostali zobowiązani są do złożenia deklaracji ZUS DRA. Warto pamiętać, że w tym roku zmianie uległ wzór deklaracji.

ZUS/YouTube @Aktualności 360
ZUS/YouTube @Aktualności 360
ZUS/YouTube @Aktualności 360

Co sądzicie o wyjątkach przewidzianych przez ustawodawcę?

To też może cię zainteresować: Katarzyna Dowbor zdradziła, co myśli o wysokości swojej emerytury. Opowiedziała, co czuła, kiedy dostała pierwsze świadczenie

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dnaich: Niepokojące doniesienia o Jerzym Połomskim. Co dzieje się z uwielbianym przez Polaków piosenkarzem

O tym się mówi: Wiadomości z tego numeru telefonu mogą okazać się niebezpieczne. Nie należy na nie reagować