Jak wskazuje portal "Interia", w drugiej połowie ubiegłego miesiąca Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaczął wysyłać deklaracje PIT-40A, PIT-11A i PIT-11. List otrzyma każdy, kto choćby raz w ubiegłym roku korzystał ze świadczeń wypłacanych z ZUS.

Deklaracje podatkowe od ZUS

Do seniorów pobierających emerytury i renty trafi PIT-40A. Jest to dokument, który otrzymują także osoby, które pobierały świadczenie lub zasiłki przedemerytalne, renty socjalne oraz świadczenia kompensacyjne.

Osoby, które z ZUS pobierały świadczenia macierzyńskie oraz zasiłki chorobowe - do nich trafi PIT-11A. Jest to deklaracja, która trafi również do tych, którzy posiadają nadpłatę podatku i ci, którzy nie są już świadczeniobiorcami ZUS w momencie rozliczania podatku.

W przypadku świadczeniobiorców, którym w ubiegłym roku przysługiwało świadczenie po osobie zmarłej lub "alimenty potrącone ze świadczenia wypłacanego przez ZUS dla osób alimentowanych na podstawie wyroku sądu lub ugody", ZUS wyśle PIT-11.

Pit/YouTube @Aktualności 360
Pit/YouTube @Aktualności 360
Pit/YouTube @Aktualności 360

Także online

Osoby, które pobierały świadczenie z ZUS, będą mogły zobaczyć swoją deklarację także na swoim koncie w portalu PUE ZUS. Aby móc ją przeglądnąć wystarczy zalogować się na swoje konto. w dalszej kolejności należy wybrać zakładkę "Świadczeniobiorca".

Tu należy poszukać zakładki "Formularze PIT". Deklaracja będzie dostępna w formacie PDF, który umożliwia zapisanie jej na komputerze lub wydrukowanie.

Deklaraca podatkowa ZUS/YouTube @Telewizja Narew
Deklaraca podatkowa ZUS/YouTube @Telewizja Narew
Deklaraca podatkowa ZUS/YouTube @Telewizja Narew

Co zrobić z otrzymanym PIT-em?

W przypadku osób, które otrzymają z ZUS PIT-40A w przypadku, kiedy nie korzystają z przewidzianych przez ustawodawcę ulg, czy też odliczeń, nie musimy samodzielnie wypełniać PIT-37.

W przypadku tych świadczeniobiorców, którzy otrzymają z ZUS informacje PIT-11A, PIT-8C i PIT-11, powinny rozliczyć go w połączeniu z PIT-11 otrzymanym od swojego pracodawcy (PIT-37) lub z prowadzonej działalności gospodarczej (PIT-36).

Dostaliście już wiadomość z ZUS?

To też może cię zainteresować: Monika Richardson szczerze o rozstaniu ze Zbigniewem Zamachowskim. Jej słowa poruszają

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Do ojca Tadeusza Rydzyka trafiły z rządu ogromne sumy. Kwota robi spore wrażenie

O tym się mówi: Minister Anna Moskwa otrzymała rachunek za prąd. Jak skomentowała podwyżkę