Jest on szczególnie mocno rozkładany na części pierwsze ze względu na poważne zmiany, jakie w nowym 2022 roku przyniosła nam rządowa wersja nowego polskiego ładu.

Kto ma prawo wnioskować o dodatkowe 200 złotych do emerytury?

Jak podają media, z chwilą nadejścia 2022 roku pewna grupa seniorów uprawnionych do przyjmowania świadczeń emerytalnych miałaby możliwość otrzymania dodatku do emerytury.

Tym dodatkiem miałoby być 200 zł przysługujące jedynie pewnej grupie osób będących w wieku emerytalnym. Miałoby być to świadczenie dodatkowe o charakterze dożywotnim, jednak jak podaje "Gazeta.pl", jedynie pewna grupa seniorów jest w stanie spełnić warunki potrzebne do zasadnego wnioskowania o dodatkowe, comiesięczne 200 zł.

Jak się okazuje, chodzi o naprawdę wąskie grono seniorów, a mianowicie o tych, którzy co najmniej 20 lat odbywali służbę w Ochotniczej Straży Pożarnej. Innym warunkiem rzecz jasna jest oczywiście osiągnięcie wymaganego wieku emerytalnego.

Rząd stworzył tę możliwość z podziałem na ilość odsłużonych w Ochotniczej Straży Pożarnej lat, których ilość w przypadku kobiet to 20 lat, a gdy mowa o mężczyznach, musi to być 25 lat służby w OSP. Bardzo ważnym punktem jest również to, aby w ciągu wymaganych lat służby wnioskująca o dodatek osoba co najmniej raz w roku wyjeżdżała do akcji.

Kto będzie odpowiedzialny za wypłacanie świadczenia?

Bardzo istotną informacją jest także to, że chociaż MSWiA będzie podmiotem odpowiedzialnym za wypłacanie środków w postaci dodatkowych 200 zł miesięcznie, to osoby uprawnione do wnioskowania o to świadczenie muszą się zwrócić o nie do miejskiego albo powiatowego komendanta straży pożarnej, a wysokość dodatku będzie przez waloryzację zwiększana co 3 lata.

O tym się mówi: Marta Kubacka ostro do prezesa TVP. Czym Jacek Kurski podpadł żonie Dawida Kubackiego

Zerknij tutaj: Pokazali, jak odchodził Jan Paweł II. Minuta po minucie. Te sceny oburzyły wielu Polaków. O co chodzi