Jak podaje "Gazeta.Pl", rezerwiści dostają z WKU listy, mające związek z przydziałami mobilizacyjnymi, jednak Krzysztof Woźniak z programu "Wideoprezentacje" poinformował w filmie opublikowanym 3 lutego 2022 roku, że ludzie już teraz zaczęli otrzymywać informacje o konieczności odstawienia własnego samochodu do wyznaczonej jednostki, a kartę mobilizacyjno-organizacyjną otrzymać mogą wszyscy, nawet o kategorii D.

Wojsko rekwiruje obywatelom samochody, głównie terenowe

Natomiast według portalu "Money", właściciele samochodów terenowych, głównie typu SUV na wschodzie kraju mogą otrzymać wiadomość o ewentualności zarekwirowania samochodu przez wojsko.

Jak donosi portal, wezwania od WKU do właścicieli samochodów docierają ze względu na napięcie na terenie Ukrainy, a także perspektywie militarnego konfliktu z Rosją. Armia prawdopodobnie przejmie niejeden samochód, a zamierza to zrobić w oparciu o ustawę z 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej.

Armia upodobała sobie wybitnie samochody terenowe, a najbardziej gustują w typie SUV. Swoje samochody mogą stracić przeważnie właściciele tych z napędem na cztery koła. Jeden z mieszkańców Podlasia, pan Piotr Panasiuk opublikował pełen emocji post na Twitterze, wrzucając zdjęcie otrzymanego od armii zawiadomienia. "Money" informuje także, że armia zwracać ma samochód po siedmiu dniach, oraz wypłacić rekompensatę ustaloną z urzędu, oraz ustalone urzędowo także ewentualne odszkodowanie za uszkodzenia pojazdu.

W opisie poinformował o tym, że [tu określony niecenzuralnie] PiS rekwiruje Polakom ich samochody szykując się do wojny. Treść pisma nie pozostawia złudzeń - [...] zawiadamiam, że w dniu … na wniosek Wojskowego Komendanta Uzupełnień w Białymstoku [...] zostało wszczęte postępowanie administracyjne w sprawie przeznaczenia samochodu osobowego TOYOTA RAV4 o nr rej […] będącego w posiadaniu […] na rzecz 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej w Białymstoku [...] w ramach świadczeń rzeczowych, planowanych do wykonania w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny" - widnieje w piśmie umieszczonym na mediach społecznościowych przez właściciela SUV-a.

Według znanego bloggera Krzysztofa Woźniaka zarekwirowaniu podlegają samochody niezależnie od tego, czy są one jedynym pojazdem w rodzinie, czy są potrzebne, czy bez samochodu osoba wezwana do jego oddania nie będzie w stanie zarabiać na życie. Należy zaznaczyć, że nieodebranie listu od armii grozi konsekwencjami prawnymi.

O tym się mówi: Tylko prawidłowe wnioskowanie uprawnia do powtórnego przeliczenia emerytur 2022. Co się zmieniło

Zerknij tutaj: Prezydent Andrzej Duda zabrał głos w ważnej dla Polaków sprawie. Zaproponował rozwiązanie trudnej sytuacji