Jak podaje portal "Super Express", w czwartek 3 lutego prezydent Andrzej Duda zwołał specjalną konferencję prasową. W jej trakcie głowa państwa ogłosił, że korzystając ze swoich prerogatyw składa do laski marszałkowskiej inicjatywę zmiany obowiązującej obecnie ustawy o Sądzie Najwyższym. Poznajcie szczegóły!

Prezydent Andrzej Duda chce zmian w Sądzie Najwyższym

W trakcie czwartkowej konferencji prasowej prezydent Andrzej Duda ogłosił, że złoży do laski marszałkowskiej inicjatywę zmiany obowiązującej obecnie ustawy o Sądzie Najwżyszym. Zmiany, jakie proponuje głowa państwa, mają "umożliwić normalne funkcjonowanie odpowiedzialności zawodowej w zawodach prawniczych".

Zdaniem prezydenta Dudy obecnie działająca w Sądzie Najwyższym Izba Dyscyplinarnym nie sprawdziła się i przyszedł czas na jej likwidację. Z propozycji prezydenta wynika, że sędziowie, jacy w niej zasiadają, mogliby przenieść się do dowolnej izby funkcjonującej w Sądzie Najwyższym bądź przejść w stan spoczynku.

Prezydent Andrzej Duda zaznaczył, że te zmiany są konieczne i właśnie dlatego postanowił działać.

Spór z Unią Europejską

Izba Dyscyplinarna jest kwestią sporną w relacjach Polski z Unią Europejską. O jej likwidacji mówił już w sierpniu ubiegłego roku prezes Prawa i Sprawiedliwości, Jarosław Kaczyński. Jednak w obozie Zjednoczonej Prawicy brakuje w tym zakresie jednomyślności. Powszechnie wiadomo, że głównym przeciwniem zmian jest Zbigniew Ziobro.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej 4 lipca zeszłego roku zobowiązał Polskę do natychmiastowego zawieszenia działalności Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego między innymi w zakresie uchylania immunitetów sędziowskich.

Prezydent Andrzej Duda/YouTube @Janusz Jaskółka
Prezydent Andrzej Duda/YouTube @Janusz Jaskółka
Prezydent Andrzej Duda/YouTube @Janusz Jaskółka

Myślicie, że uda się dla ustawy prezydenta Andrzeja Dudy znaleźć większość w Sejmie?

To też może cię zainteresować: Maryla Rodowicz opowiedziała szczerze o stanie swojego zdrowia. Czy informacje te uspokoją fanów piosenkarki

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Zofia Zborowska zdradziła swój największy sekret. Chodzi o stan jej zdrowia. Nikt nie widział, że było tak źle

O tym się mówi: Wyszedł na jaw sekret piękności Victorii Beckham. Robi to już 25 lat