Jak dotąd podatek samotnego rodzica wychowującego dziecko był określany jako podwójny podatek liczony od części zarobków.

Ile można zyskać na zmianie

W odniesieniu do wzrostu kwoty zwolnionej od podatku od 2022 roku ta reguła uległa zmianie i zastąpiono ją ulgą na dziecko pojedynczego rodzica w wysokości 1500 zł. W sobotę o niniejszych poprawkach wspomniała wiceminister rodziny Barbara Socha.

"Polski Ład wprowadza nową ulgę dla samotnych rodziców w wysokości 1500 zł. Nowa ulga sumuje się z dotychczasową ulgą na dzieci — dla wszystkich rodziców, co oznacza, że samotni od dochodów powyżej 30 tys. zł zapłacą podatek pomniejszony o ponad 2600 zł (1500+1100)" - wyjaśniła na Twitterze Barbara Socha.

Ministerstwo rodziny objaśnia również, iż na Polskim Ładzie zyskać mają gospodarstwa domowe, w tym wielodzietne rodziny z minimum czworgiem dzieci, które od 2022 roku mają możność sięgnąć po nowy instrument, którym jest "PIT-0 dla Rodzin 4 plus".

Według niego każdy rodzic z minimum czworgiem dzieci, którego zarobek równa się do 85 528 zł, nie będzie uiszczał PIT. Oboje rodziców dotyczyć ma kwota 171 056 zł.

O tym się mówi: Joanna Opozda wydała oficjalne oświadczenie po skandalu w rodzinie. Ciężarna aktorka bardzo źle się czuje. Co powiedziała

Zerknij: Polski Ład wszedł w życie. Czy seniorzy faktycznie dostali wyższe świadczenia