Jak podaje portal "Super Express", do części seniorów trafiły już pierwsze w 2022 roku świadczenia. Czy tak jak zapowiadali rządzący emeryci mogą cieszyć się z wyższych emerytur?

Seniorzy mogą cieszyć się wyższymi świadczeniami?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że pierwsi seniorzy otrzymali już pierwsze w tym roku świadczenia. Rząd zapowiadał, że po podniesieniu kwoty wolnej od podatku (do 30 tys. zł), zdecydowana większość seniorów będzie otrzymywała wyższe świadczenia. Prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska wskazała, że 90 proc. seniorów otrzymało większe emerytury.

I tak, na wyższe emerytury mogą liczyć ci seniorzy, których świadczenia wynoszą od 480 do 4920 zł. Najwięcej zyskają ci, którzy otrzymują emeryturę w wysokości 2500 zł brutto - do ich kieszeni trafi dodatkowe 187 zł.

Pieniądze/YouTube @Aktualności 360

Seniorzy otrzymujący świadczenie przekraczające 5000 zł niestety nie będą mieli powodów do zadowolenia, bo ich emerytury będą niższe.

Rekordowa waloryzacja rent i emerytur

W ostatnich miesiącach inflacja bije kolejne rekordy, co niestety nie napawa radością nikogo. Więcej musimy zapłacić za codzienne zakupy. Rosną także rachunki. Wysoki poziom inflacji przełoży się na rekordowo wysoką waloryzację świadczeń emerytów i rencistów.

Choć ostateczny wskaźnik inflacji poznamy dopiero w lutym, to już wyliczenia wskazują, że seniorzy z najniższymi świadczeniami mogą zyskać około 127 zł. Dla emerytów, którzy pobierają średnie świadczenia zysk będzie jeszcze większy i wyniesie około 150 zł.

Niestety świadczeniobiorcy nie mają przesadnych powodów do radości, bo jeśli wskaźnik waloryzacji osiągnie pułap 6 proc., a inflacja osiągnie 8 proc. to cała waloryzacja zostanie zjedzona przez podwyżki cen.

Seniorka/YouTube @Aktualności 360

Co sądzicie o zmianach wprowadzonych w ramach Polskiego Ładu?

To też może cię zainteresować: Wzrost cen nie ominie też ostatniego pożegnania. Za pogrzeby zapłacimy więcej

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Są najnowsze doniesienia o relacjach Jennifer Aniston i Brada Pitta. Czy stara miłość nie rdzewieje

O tym się mówi: Afera z Elżbietą i Markiem z "Rolnik szuka żony". Stanisław ujawnił wszystko. O co chodzi