Jak podaje portal "Super Express", osoby chowające swoich najbliższych muszą zmierzyć się nie tylko z żałobą, ale także z wysokimi kosztami pochówku. Niestety ceny pogrzebów pójdą jeszcze mocniej do góry. Powszechna drożyzna odciska swoje piętno na wszystkich, także na przedsiębiorcach z branży funeralnej. Ci podkreślają, że aby przetrwać, muszą podnieść ceny. Niestety póki co, nie ma planów podniesienia zasiłku pogrzebowego.

Branża funeralna podniesie stawki?

Kolejna fala koronawirusa przynosi za sobą dużą liczbę zgonów. W niektórych miejscowościach na termin pogrzebu trzeba czekać nawet dwa lub trzy tygodnie. Pogrzeb ofiary Covid-19 jest inny niż ten, organizowany w przypadku pozostałych zmarłych. Tu, nie przygotowuje się ciała, a jedynie wkłada się je do foliowego worka, w którym trafia do trumny.

Przedstawiciele branży funeralnej nie ukrywają, że muszą podnieść stawki. Rosną bowiem koszty utrzymania pracowników, rośnie cena energii elektrycznej oraz gazu (ten ma szczególne znacznie przy kremacji zwłok). Witold Skrzydlewski, właściciel firmy pogrzebowej nie ukrywa, że wszyscy będą musieli podnieść stawki, żeby przetrwać na rynku.

Ostatnie pożegnanie/YouTube @Tygodnik Podhalański
Ostatnie pożegnanie/YouTube @Tygodnik Podhalański
Ostatnie pożegnanie/YouTube @Tygodnik Podhalański

Koszty, jakie bliscy zmarłego muszą ponieść w związku z pogrzebem uzależnione są od miejscowości. W mniejszych wynoszą one około 4 tysięcy złotych, w stolicy koszt jest prawie dwukrotnie wyższy i wynosi około 7-8 tysięcy złotych.

Zasiłek pogrzebowy

Obecnie wysokość zasiłku pogrzebowego wynosi 4 tysiące złotych. Wypłacany jest on w tej kwocie niezależnie od tego, jakie były faktyczne koszty pochówku zmarłego. Wniosek o jego przyznanie można złożyć w terminie do 12 miesięcy od dnia śmierci osoby, której pochówek opłaciliśmy.

Jak na razie nie ma w planach podniesienia wysokości zasiłku pogrzebowego. Czy to się zmieni, jeśli wzrosną koszty pogrzebów? Czas pokaże.

Cmentarz/YouTube @Tygodnik Podhalański
Cmentarz/YouTube @Tygodnik Podhalański
Cmentarz/YouTube @Tygodnik Podhalański

Jak oceniacie wysokość zasiłku pogrzebowego?

To też może cię zainteresować: Iga Świątek musiała podjąć trudną decyzję. Dolegliwość wykluczyła ją z aktywności

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Ważne wieści dla seniorów w sprawie emerytur. Minister finansów wspomniał też o nauczycielach

O tym się mówi: Antoni Królikowski przeżył chwile grozy w domu swojej żony. Przerażające sceny z udziałem taty aktorki