Jak podaje portal "Super Express", w związku z pandemią koronawirusa wprowadzono specjalne procedury dotyczące grzebania ofiar Covid-19. Ciała zmarłych wkładane są do trumny w foliowym worku. Przedstwiciele branży funeralnej od początku pandemii apelują, aby wprowadzić obowiązek kremacji dla osób, które zmarły na skutek zakażenia koronawirusem. Czy są szanse na to, że ich postulaty zostaną spełnione?

Apel branży pogrzebowej

Epidemia koronawirusa zaowocowało powstaniem specjalnych procedur pochówku ofiar koronawirusa. Choć w przepisach dotyczących tych kwestii, pojawia się zalecenie kremacji zwłok zmarłych w skutek Covid-19, to nie jest to obowiązek. Nic więc dziwnego, że na kremację decydują się nieliczne rodziny.

Ostatnie pożegnanie/YouTube @Senioralna
Ostatnie pożegnanie/YouTube @Senioralna
Ostatnie pożegnanie/YouTube @Senioralna

Tymczasem przedstawiciele branży pogrzebowej wskazują, że w przypadku ofiar pandemii powinien to być obowiązek, a nie tylko zalecenie. Od początku pandemii apelują, aby każdy, kto zmarł w skutek zakażenie koronawirusem, został poddany kremacji. Obecnie ciała chowane są do trumny w foliowym worku.

Właściciel jednego z dużych zakładów pogrzebowych w Łodzi, Witold Skrzydlewski w rozmowie z "Super Expressem" przyznał, że worek ten uniemożliwia naturalne rożłożenie się zwłok, a to może stanowić duże zagrożenie epidemiczne. Tym bardziej, że nie wiadomo, jak długo wirusy są w stanie przetrwać w ziemi.

Ostatnie pożegnanie/YouTube @Polski Radio Kielce
Ostatnie pożegnanie/YouTube @Polski Radio Kielce
Ostatnie pożegnanie/YouTube @Polski Radio Kielce

Przedstawiciele branży funeralnej podkreślają, że w wysokiej temperaturze podczas spalania zwłok, wirusy giną. Krzysztof Wolicki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Pogrzebowego wskazuje, że odkrywcy grobów faraonów również zmagali się z różnymi chorobami i dolegliwościami. Ciała ofiar Covid-19 także mogą stanowić w przyszłości zagrożenie dla grabarzy.

Wolicki dodaje, że nie spodziewa się, że rządzący przychylą się do ich apelu, skoro do tej pory tego nie zrobili.

Przekonują was argumenty branży pogrzebowej?

To też może cię zainteresować: Zmiany w emeryturach w 2022 roku. Co z emeryturami stażowymi

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Teściowa Kasi Tusk wszystko zdradziła. Rodzina przeżywa bardzo trudny czas. Prawda wyszła na jaw

O tym się mówi: Wielu emerytów dostało niższe świadczenia. Seniorzy nie kryją rozgoryczenia. Co stoi za niekorzystną zmianą