Jak podaje portal "Super Express", wiele wskazuje na to, że wielu seniorów straciło na zmianach podatkowych wprowadzonych w związku z Polskim Ładem. Do części emerytów jeszcze przed nowym rokiem trafiły styczniowe świadczenia. ZUS dokonał jednak wypłaty zgodnie z regulacjami, jakie weszły w życie wraz z dniem 1 stycznia 2022 roku. Czy seniorzy dotknięci niekorzystnymi zmianami mają możliwość walki o swoje?

Polski Ład nie dla wszystkich korzystny

Już od kilku dni obowiązują zmiany wprowadzone przez Polski Ład. Dla wielu osób nie okazały się one szczególnie korzystne. Przekonali się już o tym pierwsi seniorzy, którzy dostali niższe świadczenia. Nie kryją, że czują się oszukani przez władze państwa. Na Polskim Ładzie straciło około 10 procent seniorów, którzy otrzymują najwyższe świadczenia.

Pieniądze, seniorzy/YouTube @Aktualności 360
Pieniądze, seniorzy/YouTube @Aktualności 360
Pieniądze, seniorzy/YouTube @Aktualności 360

Wielu z pokrzywdzonych seniorów zastanawia się, czy jest szansa na odzyskanie pomniejszonej kwoty. Okazuje się, że tak, choć nie będzie to zadanie łatwe i szybkie. Pierwszym krokiem, jaki powinni zrobić pokrzywdzeni emeryci, jest zwrócenie się w specjalnym piśmie do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i zakwestionowanie wysokości wypłaconego świadczenia emerytalnego.

Odpowiedzią ZUS-u będzie zapewne powołanie się na stosowanie zmienionych przepisów podatkowych wprowadzonych w ramach Polskiego Ładu. Po uzyskaniu takiej właśnie odpowiedzi konieczne będzie złożenie wniosku do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych wskazując, że doszło do błędnego ustalenia wysokości emerytury.

Senior/YouTube @Aktualności 360
Senior/YouTube @Aktualności 360
Senior/YouTube @Aktualności 360

Można się także zwrócić do Rzecznika Praw Obywatelskich, wskazując na fakt, że doszło do naruszenia praw obywatelskich. Możliwe jest również zwrócenie się do instytucji międzynarodowych, takich jak między innymi Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Wy też odczuliście już zmiany, jakie wprowadził Polski Ład?

To też może cię zainteresować: Tajemnica "Pytania na śniadanie" ujawniona. Paulla niechcący się wygadała. Jest oficjalne oświadczenie TVP

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Narzeczona Żory Korolyova wydała ważne oświadczenie. Ewelina ma ważną prośbę w jego imieniu

O tym się mówi: Teściowa Kasi Tusk wszystko zdradziła. Rodzina przeżywa bardzo trudny czas. Prawda wyszła na jaw