Jak podaje portal "O2", rząd chce zachęcić Polaków mieszkających i pracujących za granicą, do powrotu do kraju. Wiceszef resortu finansów zapowiada dla nich bardzo atrakcyjne ulgi podatkowe. Z jego zapowiedzi wynika, że mogą liczyć na zwolnienie z podatku przez najbliższe 4 lata.

Ulga za powrót

Już w styczniu 2022 roku zacznie obowiązywać tzw. ulga za powrót. Z informacji przekazanych przez wiceszefa resortu finansów wynika, że z rozwiązania będą mogły skorzystać te osoby, które w ciągu ostatnich trzech lat nie rozliczały podatków w Polsce, pracując poza granicami kraju.

Wiceminister wskazał, że obecnie w krajach Unii Europejskiej mieszka około 2 milionów Polaków. Wielu z nich mieszka również w Wielkiej Brytanii, gdzie musi mierzyć się z nie zawsze pozytywnymi skutkami opuszczenia wspólnoty przez Zjednoczone Królestwo. Ministerstwo finansów ma nadzieję, że ulga będzie wystarczającą zachętą do powrotu do ojczyzny.

Samolot/YouTube @Nieznana Lista
Samolot/YouTube @Nieznana Lista
Samolot/YouTube @Nieznana Lista

Będą oni mogli skorzystać z PIT-0, co przełoży się na płacenie przez nich niższego podatku dochodowego.

Zmiany w podatkach

Z dniem 1 stycznia w życie wchodzą również inne zmiany podatkowe. Jedną z najważniejszych jest podniesienie kwoty wolnej od podatku, która wzrośnie do 30 tys. zł (obecnie jest to zaledwie 8 tys. zł). Będzie to między innymi skutkowało tym, że seniorzy pobierający świadczenia do 2500 zł brutto, nie będą płacili podatku.

Jedną z bardziej spornych kwestii było zlikwidowanie od 1 stycznia 2022 roku możliwości odliczenia od podatku składki zdrowotnej.

Pieniądze/YouTube @Aktualności 360
Pieniądze/YouTube @Aktualności 360
Pieniądze/YouTube @Aktualności 360

Co sądzicie o zmianach wprowadzanych w ramach Polskiego Ładu, w tym o uldze na powrót?

To też może cię zainteresować: Ivan Komarenko zabrał głos w sprawie nagłego odejścia Żory Korolyova. Padły ostre słowa

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Trzykrotka to jedna z najbardziej "zapracowanych" roślin. Czy najpopularniejszy kwiatek doniczkowy może być groźny

O tym się mówi: Maryla Rodowicz w przeszłości miała romans z Krzysztofem Jasińskim. Jak się skończył związek piosenkarki z amantem