Trzykrotka, inaczej tradescantia zebrina, znana również jako roślina calowa lub wędrujący koleś, jest łatwą i szybko rosnącą rośliną docenianą ze względu na piękne ubarwienie liści, które może wahać się od głębokiego fioletu do jasnozielonego.

Jej niewymagający charakter i kolorowe liście sprawiają, że jest to doskonały wybór zarówno dla początkujących, jak i bardziej doświadczonych miłośników roślin.

Czy "wędrujący koleś" jest rośliną trującą?

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez MARTA (@my.homeflowers)

Faktem jest, że trzykrotka (i kilka podobnych roślin z tego rodzaju) zawiera bardzo drażniący sok, podczas gdy rośliny o wspólnej nazwie (Tradescantia Virginiana i Tradescantia ohiensis) mają jadalne kwiaty, łodygi i liście.

Sok większości przedstawicieli rodzaju Tradescantia działa drażniąco na skórę. Amerykańskie Towarzystwo Zapobiegania Okrucieństwu wobec Zwierząt ASPCA nie wyszczególnia Tradescantia zebrina jako substancji toksycznej i wymienia blisko spokrewnioną Tradescantia fluminensis jako drażniącą skórę dla kotów, psów i koni.

Występuje naturalnie w Meksyku i Ameryce Środkowej, chociaż jest gatunkiem inwazyjnym w wielu innych ciepłych obszarach. Daje nam to pewne wskazówki dotyczące pielęgnacji: mile widziane jest ciepłe środowisko, jasne oświetlenie i wilgotna gleba. Dopóki roślina ma to zapewnione, jej uprawa nie powinna być wcale trudna.

Średnie światło wystarcza do utrzymania tej rośliny przy życiu i rozwoju. Upewnij się, że nie pozbawiasz go zbytnio, bo może stracić kolor liści, który czyni go tak atrakcyjnym.

Jak wspomniano powyżej, Tradescantia zebrina ceni sobie ciepłe środowisko, a najlepszy wzrost zobaczysz w temperaturze pokojowej. Jednak chłodniejsze miejsce nie jest wcale katastrofą, o ile roślina nie jest narażona na mróz. Jej odporność na temperaturę sprawia, że ​​roślina ta jest świetną opcją na te chłodniejsze parapety, które nie nadają się do roślin tropikalnych.

Roślina ta docenia wilgotną glebę, przynajmniej w okresie wegetacji, kiedy rośnie tak szybko, że zużywa dużo wody. Trochę za długie czekanie spowoduje, że łodygi wiotczeją, chociaż po podlaniu od razu się ożywią. W okresie zimowym, kiedy większość roślin, w tym ta, w ogóle nie rośnie, będziesz musiał mniej podlewać, aby zapobiec gniciu.

O tym się mówi: Maryla Rodowicz w przeszłości miała romans z Krzysztofem Jasińskim. Jak się skończył związek piosenkarki z amantem

Zerknij: Prezydent Andrzej Duda przyznał, że żona nie zgadza się z nim, w bardzo ważnej kwestii. Czego dotyczy spór pary prezydenckiej