Jak podaje portal "Parenting", ciężarne kobiety mogą skorzystać z bezpłatnych leków dostępnych w ramach programu "Ciąża plus". Jakie specyfiki obejmuje lista?

Program "Ciąża Plus"

Kobiety w ciąży mogą liczyć na dostęp do powszechnej służby zdrowia, nawet wtedy, kiedy nie są objęte ubezpieczeniem zdrowotnym. W wielu placówkach, nie tylko medycznych, mogą skorzystać ze świadczonych usług poza kolejnością. W ramach programu "Ciąża plus" mają również prawo do skorzystania z bezpłatnych leków.

Ciężarna kobieta/YouTube @Mamotoja
Ciężarna kobieta/YouTube @Mamotoja
Ciężarna kobieta/YouTube @Mamotoja

Niestety lista leków dostępnych dla ciężarnych obejmuje tylko część medykamentów. Znajdują się na niej leki wykorzystywane przy leczeniu epilepsji, nadciśnienia tętniczego, zaburzeń rytmu serca, środki przeciwzakrzepowe czy hormony płciowe. Od 1 września ciężarne mogą skorzystać także z darmowej szczepionki przeciw grypie (mowa o szczepionce Influvac Tetra).

Aby móc skorzystać z darmowych leków, wystarczy mieć potwierdzoną przez lekarza ciążę. Zaświadczenie może być wydane przez ginekologa, jak i położną. Wystawione jednorazowo świadczenie jest ważne przez całą ciążę, a także do 15 dni od planowanego terminu porodu.

Ciężarna kobieta/YouTube @Mamotoja
Ciężarna kobieta/YouTube @Mamotoja
Ciężarna kobieta u lekarza/YouTube @Mamotoja

Wiele przyszłych mam nie rozumie dlaczego na liście darmowych leków zabrakło kwasu foliowego oraz kwasu DHA, który wiele z nich przyjmuje w okresie ciąży.

Co sądzicie o liście darmowych leków dla ciężarnych? Waszym zdaniem powinny się na niej znaleźć także witaminy dla kobiet w ciąży?

To też może cię zainteresować: Niezaszczepieni stracą stanowiska lub zostaną wysłani na urlop? Rząd zmienia ustawę covidową. Czego można się spodziewać

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Monika Richardson w szczerych słowach o związku ze Zbigniewem Zamachowskim. Padły słowa, które nie pozostawiają wątpliwości

O tym się mówi w Polsce: Znana piosenkarka zatrzymana za jazdę pod wpływem? Nieoficjalne informacje przedostały się do mediów

O tym się mówi na świecie: To, co zobaczyła mama na elektronicznej niani przyprawiło ją o szybsze bicie serca. Chłopiec o mało nie przypłacił tego życiem. Co się stało