Jak podaje portal "Super Express", rząd zdecydował się na znowelizowanie zapisów tzw. ustawy covidowej. Mają one przygotować nas na nieuniknioną czwartą falę epidemii koronawirusa. Jakie zmiany planują wprowadzić rządzący?

Zmiany w tzw. ustawie covidowej

Obóz władzy pracuje obecnie nad zmianami, jakie mają zostać wprowadzone do tzw. ustawy covidowej. Informacje o planowanej nowelizacji przepisów pojawiły się w wykazie legislacyjnym Rady Ministrów. Jakich zmian możemy się spodziewać?

Szczepienia przeciw Covid-19/YouTube @WP
Szczepienia przeciw Covid-19/YouTube @WP
Szczepienia przeciw Covid-19/YouTube @WP

Jedną z podstawowych będzie wyposażenie pracodawców w możliwość weryfikacji tego, czy pracownik ma za sobą szczepienie przeciw Covid-19 czy też nie. Jeśli pracownik nie będzie miał takiego szczepienia, pracodawca będzie miał prawo wysłać go na przymusowy urlop. Nie będzie to jednak obejmowało osób o statusie ozdrowieńca i tych, którzy mają ważny test na obecność koronawirusa.

Pracodawca będzie mógł przesunąć pracownika niezaszczepionego, nie będącego ozdrowieńcem i nie posiadającego ważnego testu na inne stanowisko pracy będź zlecić mu innego rodzaju pracę. W nowelizacji ma zostać zastrzeżone, że wynagrodzenie powinno być adekwatne do rodzaju wykonywanej pracy.

Szczepienia przeciw Covid-19/YouTube @WP
Szczepienia przeciw Covid-19/YouTube @WP
Szczepienia przeciw Covid-19/YouTube WP

Ministerstwo zdrowia proponuje również nieco inną niż dotychczasowa formę lockdownu. Obostrzenia nie będą dotyczyły tych przedsiębiorców, którzy będą do swoich lokali wyłącznie osoby zaszczepione, ozdrowieńców oraz osoby z negatywnym wynikiem testy przeciw Covid-19. Ma to dotyczyć zarówno przedsiębiorców z branży hotelarskiej, jak i gastronomicznej.

Co sądzicie o planowanych zmianach?

To też może cię zainteresować: Jedna z grup zawodowych może liczyć na spore podwyżki. To nawet tysiąc złotych miesięcznie. Do kogo trafią pieniądze

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: To zła wiadomość dla seniorów. Zmianie uległy ważne progi przychodu. Po ich przekroczeniu świadczenie z ZUS może zostać pomniejszone lub wstrzymane

O tym się mówi: Ojciec Tadeusz Rydzyk może liczyć na wparcie kolejnego ministra. Przedstawiciele rządu wezmą udział w "Dziękczynieniu w Rodzinie"