Rzecznik prasowy, Ł. Malczewski informuje - Kościoły w archidiecezji są bardzo bezpieczne i zachęcamy, żeby korzystać, wstępować chociaż na chwilę, żeby się pomodlić.

7 listopada rozporządzeniem rządu przedstawionym przez premiera Mateusza Morawieckiego, wprowadzono kolejne obostrzenia, które spowodowały zamknięcie się centrów handlowych, sklepów, miejsc publicznych, jednak kościoły pozostały nadal otwarte i nadal odbywają się w nich msze święte.

Pojawiło się wiele opinii w tej kwestii oraz głośny sprzeciw. Obostrzenia jednak w pewien sposób regulują funkcjonowanie kościołów – głównym jest ograniczenie liczy osób, w budynku kościoła może przebywać jedna osoba aż na 15 metrów kwadratowych. Oznacza to, że mała ilość osób może pozostawać na mszach, które są nielicznie zapełnione teraz.

źródło: wp.pl

Księża oznajmiają, że wcale Kościół nie jest uprzywilejowany i mają wiele obciążeń w postaci obostrzeń. W kościołach, jak podają księża krakowscy, przestrzegane są wszystkie obostrzenia i wszyscy starają się zachować w bezpieczny sposób, stosując się do zaleceń rządu.

Jednak co będzie jeśli kościoły zostaną zamknięte po ogłoszeniu w kryzysowym momencie narodowej kwarantnny? Nie wiadomo czy do tego dojdzie, jednak w takiej sytuacji księża nie chcieliby się musieć odnajdywać. Jednak nie mogą nakazać uczestnictwa we mszy świętej i wydana została jakiś czas temu dyspensa od uczestniczenia we mszy w kościele.

Można jednak obejrzeć transmisje z mszy świętej nadawane przez kościoły i wspierane przed telewizje internetowe czy radia.

źródło: wp.pl

Księża podkreślają, że kwestia duchowa i Kościoła jest ważna szczególnie dla seniorów, którym teraz zaleca się pozostanie w domach. Niestety duża część z nich nie może korzystać nie tylko ze sklepów, ale także miejsc świętych, w trosce o własne dobro i zdrowie.

Ogniska koronawirusa także dotykają kościoły. Jak podaje rzecznik prasowy, aż trzech księży zmarło w archidiecezji krakowskiej. Jak podaje, ksiądz, który wykazuje oznaki choroby, natychmiastowo udaje się na kwarantannę.

Może cię zainteresować także:Osobliwy wpis Lecha Wałęsy. Nikt nie ma pojęcia, o co może chodzić. Internauci zachodzą w głowę

W tym tygodniu także:Minister zdrowia przekazał informację, która ucieszy spore grono Polaków. Obiecane przez rząd pieniądze zostaną wypłacone już niebawem