Jak podaje portal "Super Express", z dniem 1 września ulegają zmianie graniczne kwoty przychodu dla pracujących emerytów. Ich przekroczenie może spowodować zmniejszenie kwoty wypłacanego z ZUS świadczenia lub jego całkowite zawieszenie. Jakie kwoty graniczne będą obowiązywały już od jutra?

Ważne wiadomości dla pracujących emerytów

Już w środę 1 września zaczną obowiązywać ważne dla dorabiających seniorów zmiany. Progi graniczne przychodu zmieniają się co trzy miesiące i obowiązują osoby dorabiające do emerytury. Wysokość progów uzależniona jest od średniego wynagrodzenia obowiązującego w naszym kraju notowanych w kwartale poprzedzającym.

W drugim kwartale roku w naszym kraju odnotowano spadek średniego wynagrodzenia, co oznacza, że od 1 września progi przychodu obowiązujące dorabiających seniorów również uległy pomniejszeniu. Jak to wygląda w praktyce?

Senior/YouTube @Aktualności 360
Senior/YouTube @Aktualności 360
Senior/YouTube @Aktualności 360

Pierwszy próg to 70 proc. średniego wynagrodzenia. Od 1 września będzie on wynosił 3853,20 zł brutto. Jeśli przychód rencisty lub emeryta przekroczy ten limit, wówczas ZUSpomniejszy wypłacane mu świadczenie.

Drugi próg wynosi 130 proc. średniego wynagrodzenia - od jutra będzie to 7155,90 zł. Osiągnięcie wyższego dochodu niż podany będzie skutkowało zawieszeniem wypłaty świadczenia za dany miesiąc.

O tym należy pamiętać

Szczególną czujność powinny zachować osoby pobierające renty socjalne, bo w ich przypadku obowiązują nieco inne zasady. W ich przypadku liczy się wyłącznie pierwszy z wymienionych progów - kwota 3853,20 zł.

Po jego przekroczeniu wypłacane świadczenie za dany miesiąc całkowicie przepada. Limity będą obowiązywały we wrześniu, październiku i listopadzie. Zmianie ulegną ponownie z dniem 1 grudnia.

Pieniądze, ZUS/YouTube @Aktualności360
Pieniądze, ZUS/YouTube @Aktualności360
Pieniądze, ZUS/YouTube @Aktualności360

Co sądzicie o wysokości progów?

To też może cię zainteresować: Drożyzna w sklepach rujnuje domowe budżety Polaków. Inflacja bije kolejne rekordy

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Legendarny amant doczekał się nagrobka. 2,5 roku po jego odejściu ktoś opłacił wszystko. Jak wygląda miejsce ostatniego spoczynku aktora

O tym się mówi: Rządowy alert pogodowy obiegł mieszkańców Polski. Wtorek nie da nam odpocząć od deszczu. Może być niebezpieczne