Jak podaje portal "Rmf 24", na wtorkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki poinformował o skierowaniu do prezydenta wniosku o wprowadzenie stanu wyjątkowego. Miałby on objąć obszar przy granicy Polsko-Białoruskiej. Kiedy miałby zacząć obowiązywać? Dlaczego zdecydowano się na taki krok?

Stan wyjątkowy na części obszaru kraju?

Jeśli prezydent Andrzej Duda przychyli się do wniosku rządu, wówczas stan nadzwyczajny zostanie wprowadzony na obszarze przygranicznym z Białorusią na okres 30 dni. Wszystko w związku z kryzysem migracyjnym i napiętą sytuacją na granicy z Białorusią. Premier Morawiecki w trakcie konferencji prasowej mówił o działaniach reżimu Łukaszenki, który dąży do "wprowadzenia elementu destabilizującego" nie tylko w Polsce, ale także na Litwie i Łotwie.

Szef resortu spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński podkreślał, że stan wyjątkowy miałby objąć łącznie 183 miejscowości bezpośrednio graniczące z Białorusią. 115 z nich znajduje się na terytorium województwa podlaskiego, a 68 województwa lubelskiego.

Minister Kamiński zapewnił, że obowiązywanie stanu wyjątkowego na wspomnianym obszarze, pozostawałoby bez wpływu na prowadzoną przez mieszkańców aktywność zawodową, a także na prowadzoną na tym terenie działalność o charakterze rolniczym.

Sytuacja migrantów na granicy

Od około trzech tygodni w Usnarzu Gornym, po białoruskiej stronie granicy koczuje grupa migrantów. Z informacji przekazywanych przez polską Straż Graniczną wynika, że w obozowisku znajduje się 24 lub nieco więcej osób. Z kolei wolontariusze komunikujący się z grupą przez megafony wskazują, że w prowizorycznym obozowisku znajduje się 32 osoby.

Grupa nie może wejść na teren naszego kraju, czego pilnują polskie służby. Nie mogą też zawrócić na Białoruś, co uniemożliwiają im tamtejsze służby.

Co sądzicie o wniosku skierowanym do prezydenta?

To też może cię zainteresować: Prezydent Andrzej Duda zabrał głos w sprawie obowiązkowych szczepień przeciw Covid-19. Wielu Polakom nie przypadnie to do gustu

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Legendarny amant doczekał się nagrobka. 2,5 roku po jego odejściu ktoś opłacił wszystko. Jak wygląda miejsce ostatniego spoczynku aktora

O tym się mówi: To zła wiadomość dla seniorów. Zmianie uległy ważne progi przychodu. Po ich przekroczeniu świadczenie z ZUS może zostać pomniejszone lub wstrzymane