"Poradnik Zdrowie" podaje, że od 1 września zacznie obowiązywać nowa lista refundowanych środków spożywczych o specjalnym przeznaczeniu, a także wyrobów medycznych.

Co znalazło się na nowej liście?

Jak wielu wie, lista refundowanych leków odświeżana jest co dwa miesiące. Jak podają media, do listy refundowanych leków według obwieszczenia dołożono siedemdziesiąt pięć kolejnych środków, albo wskazań. jeśli chodzi o 103 produkty, obnizono urzędowe ceny od 0.01 złotych do 4214,10 złotych, a dla dwudziestu następnych podwyższono cenę zbytu od 1,32 złotych do 1512,00 złotych.

Co jest najbardziej trudne do zaakceptowania, a jednocześnie już od dawna nie dziwi? Okazuje się, że każdy pacjent potrzebujący swoich leków będzie zmuszony dopłacic więcej aż w 374 przypadkach, które wymieniono w obwieszczeniu, a w zależności od danego produktu leczniczego, wysokość kwoty, jaką będzie należało dopłacić wynosi od 0,01 złotego do 683,05 złotego!

W przypadku 150 pozycji, jakie znalazły się na nowej, wrześniowej liście leków refundowanych, dopłata obniży się od 0,01 złotego do 51,03 złotego. Wynika z tego, że podwyższono bawrdziej w stosunku do obniżki. Całkowicie zniknęły z aktualnej listy 33 preparaty, a nowościami na niej są:

  • Influvac Tetra, czterowalentna szczepionka przeciw grypie – będzie ona refundowana w przypadku kobiet w ciąży, które w najbliższym sezonie grypowym będą chciały zaszczepić się przeciw tej chorobie
  • Salaza (mesalazyna) – lek dojelitowy dedykowany osobom chorych na wrzodziejące zapalenie jelita grubego
  • Rupaller (rupatadyna) - wskazanie do refundacji: leczenie objawowe pokrzywki i alergicznego zapalenia śluzówki nosa u pacjentów powyżej 12. roku życia
  • Kymriah – terapia typu CAR-T dla dzieci cierpiących na ostrą białaczkę limfoblastyczną
  • Tresiba – (insulina); będzie refundowana również dla dzieci powyżej 1 roku życia, które chorują na cukrzycę typu 1
  • Trulicity (dulaglutyd) – roztwór do iniekcji zalecany w celu obniżenia poziomu cukru we krwi i zapobieganiu chorobom serca. Refundowane będą trzy dawki leku: (0,75 mg/0,5 ml, 3 mg/0,5 ml i 4,5 mg/0,5 ml)

Co sądzicie o nowej liście leków refundowanych?

O tym się mówi: 60-letnia kobieta aresztowana po tym, co wyprawiała na pogrzebach. To nie mieści się w głowie

Zerknij: Prawda o Agniszce Kotulance wyszła na jaw. Wszystko zdradziła Kaja Paschalska. O co poszło