Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał pilny alert pogodowy drugiego stopnia dla niemal całego województwa podkarpackiego. Nadchodząca fala upałów według meteorologów ma być ekstremalnie niebezpieczna, szczególnie dla osób starszych, dzieci i zwierząt.

Ostatnie dni lipca nie będą ciężkie pod względem zjawisk meteorologicznych

Końcówka lipca będzie niezwykle bogata w dynamiczne zmiany w pogodzie. Oprócz niebezpiecznych burz, silnych ulewnych deszczy i porywistego wiatru, Polaków czekają kolejne fale upałów, które mocno zagrażają życiu i zdrowi ludzi i zwierząt.

Poniedziałek przyniesie zmienające się zachmurzenie, a niemal w całym kraju spodziewane są lokalnie przelotne opady deszczu, którym towarzyszyć będą burze. Synoptycy przewidują wysokie temteratury na południu kraju oraz na wschodzie, od 24 stopni Celsjusza do 30 stopni Celsjusza. Burzowy alert II stopnia zaczął już obowiązywać w województwie mazowieckim, zaś pierwszego stopnia alert obejmuje województwa lubelskie, podlaskie, łódzkie, warmińsko-mazurskie.

Upały także nawiedzą nasz kraj, a w szczególności objęty alertem II stopnia obszar województw lubelskiego, mazowieckiego, a także część powiatów województw małopolskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego.

Kolejne dni przyniosą spore wahania temperatur od 21 stopni Celsjusza na północy kraju po 31 stopni Celsjusza na południu i południowo-zachodnim obszarze Polski. Cały ostatni tydzień lipca raczej nie pozwoli na precyzyjne zaplanowanie wszelkich aktywności plenerowych, ani prac budowlanych, gdyż warunki atmosferyczne będą ulegały ciągłym, dynamicznym zmianom.

Synoptycy przestrzegają przed nieostrożnym podejściem do upałów. Zaleca się regularne uzupełnianie płynów, unikanie alkoholu, a także niepotrzebnej i zbyd długiej ekspozycji na słońcu. Służby apelują o nie pozostawianie w zamkniętych samochodach i dusznych pomieszczeniach dzieci i zwierząt, gdyż czekać je będzie powolna i bolesna śmierć.

O tym się mówi: Zenek Martyniuk zachwycił wszystkich. Tego fani nie zapomną długo. O co chodzi

Zerknij: Izabela Trojanowska upadła w czasie występu. Wszyscy wstrzymali oddech. Co się stało