Daje ona prawo ludziom z wymaganym stażem pracy do przejścia na wcześniejszą emeryturę. Póki co, projekt ustawy kurzy się na sejmowym biurku...

Co gwarantowałaby emerytura stażowa?

Emerytura stażowa jest koncepcją, pod którą chcą się podpisać różne fronty istniejące w polskojęzycznej polityce. Umożliwienie przejścia na wcześniejszą emeryturę osobom z odpowiednio długim stażem pracy, podczas trwania kampanii wyborczej zapowiadał prezydent Andrzej Duda.

W jego kancelarii od dwunastu miesięcy trwają nieprzerwanie rozmowy na temat wcześniejszych emerytur, ale żadne konkrety nie padły... Projekt spod pióra "Solidarności" natomiast - jak podają media ma konkretów "ile fabryka dała". Otóż przedstawiciele Związków wymarzyli sobie, by kobiety mogły przejść na emeryturę po przepracowaniu 35 lat, a mężczyźni po przepracowaniu 40 lat.

Póki co, aby projekt miał szansę, muszą być zebrane podpisy, czym aktualnie "Solidarność" się zajmuje... Lewica jednak jest najbliżej sukcesu w realizacji swojego projektu o emeryturach stażowych, gdyż złożyła go do Sejmu już rok temu.

Posłanka Lewicy Magdalena Biejat domagała się w Sejmie pilnego przyspieszenia pracy nad oceną ustawy - W 2035 roku niemal 27 proc. osób będzie na emeryturze. To ogromne wyzwanie dla gospodarki. Ale to nie może być wymówka, aby ograniczać świadczenia emerytalne i rentowe albo wykluczać z prawa do emerytury część społeczeństwa.

Czy ustawa ta może być wielkim krokiem do likwidacju systemu emerytalnego? Czy utrzymywanie za setki milionów złotych systemu informatycznego, oraz pracowników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nie jest znacznie droższe, niż stażowy lub obywatelski system emerytalny?

Co o tym sądzicie?

O tym się mówi: Dominika Gwint przeszła metamorfozę? Zdjęcia z nowego filmu zachwycają

Zerknij też tutaj: Wiadomo kim jest żona Przemysława Czarnka. Czym zajmuje się na co dzień Katarzyna Czarnek? Dla wielu może to być spore zaskoczenie

Nie przegap tego: Rząd już planuje obostrzenia z powodu czwartej fali koronawirusa. Wariant Delta rozprzestrzenia się coraz bardziej po kraju. Czego się spodziewać