To już kolejna, po aferze z „niepodłączonym telefonem”, wpadka Andrzeja Dudy w Internecie. Prezydent z okazji setnej rocznicy III Powstania Śląskiego chciał pokazać, jak ważne dla regionu i całej Polski były to wydarzenia. Andrzej Duda w stworzonym na potrzeby konta na Twitterze komunikacie popełnił jednak wielką językową gafę.

Właśnie tego nie chcą mu odpuścić internauci, którzy od razu wyłapali semantyczną pomyłkę i zastanawiają się, czy prezydent naprawdę nie rozumie znaczenia słów, których używa? Andrzej Duda pomylił bowiem słowo „rezurekcja” z „insurekcją”. O co chodzi i w jakim kontekście zostało ono użyte?

Andrzej Duda z językową wpadką na Twitterze. Internauci są bezlitośni i od razu wyłapali błąd. Czy prezydent naprawdę nie rozumie znaczenia słów?

Prezydent, w pochwalno-dziękczynnej nocie wobec Ślązaków podkreślił, że III Powstanie Śląskie było wielkim aktem poczucia przynależności do Polski i włączenia tej ziemi w granice Rzeczpospolitej. 2 maja przypadła bowiem setna rocznica zrywu Ślązaków. Problem polega jednak na tym, że zamiast słowa „insurekcja”, użył wyrazu „rezurekcja”.

„Rezurekcji zwycięskiej, która dzięki odwadze, determinacji i bohaterstwu Polaków mieszkających na Śląsku, przyniosła odradzającej się Rzeczypospolitej niezwykle ważną, bo silną przemysłowo część Górnego Śląska” – napisał Andrzej Duda na Twitterze.

Właśnie przez to na głowę państwa posypały się gromy. Rezurekcja jest bowiem inna nazwą procesji w Kościele Katolickim w okresie Wielkanocy, a znaczy tyle co „zmartwychwstanie”. Dodatkowo, wprawne oko internautów dostrzegło również literówkę. Później Kancelaria Prezydenta sprostowała pierwotną notę, wyjaśniając, ż internauci mają rację, jednak III Powstanie Śląskie doprowadziło do „rezurekcji” Górnego Śląska dla Polski.

Jak informował portal "Życie": KOMUNIKAT MINISTRA ZDROWIA, ADAMA NIEDZIELSKIEGO BUDZI NADZIEJĘ. POLITYK ZAPOWIEDZIAŁ PLAN NA NAJBLIŻSZE DNI. CZY TO ZNAK, ŻE WRACAMY DO NORMALNOŚCI

Przypomnij sobie: TAKICH EMOCJI W PROGRAMIE “DANCE DANCE DANCE” JESZCZE NIE BYŁO. AGUSTIN EGURROLA PONOWNIE KRYTYKUJE ROKSANĘ WĘGIEL. O CO CHODZI

Portal "Życie" pisał również: BABCIA WSTYDZIŁA SIĘ TEGO, ŻE JEJ WNUCZKA JEST NIEŚLUBNYM DZIECKIEM. SYN KOBIETY NIE CHCIAŁ SŁYSZEĆ O CEREMONII. MAŁO BRAKOWAŁO, A STRACIŁBY RODZINĘ

W ostatnich dniach pisaliśmy także o: DOBRA WIADOMOŚĆ DLA MILIONÓW POLAKÓW. MINISTERSTWO ZDROWIA I NFZ ZAPOWIADAJĄ WZNOWIENIE WAŻNEJ DZIAŁALNOŚCI SZPITALI. POCZĄTEK JUŻ 4 MAJA